Létrehozva: 2017.09.25.

Rémálomszerű győzelem: Merkel jamaicai színekben kormányozhat tovább

A vasárnap tartott németországi választásokon Angela Merkel negyedszerre is nyert, viszont nem örülhet igazán. A voksolás legnagyobb nyertese a 2013-ban alapított migrációellenes párt, az Alternatíva Németországért.

A németek 12 év után is bizalmat szavaznak Angela Merkelnek  A szavazatok 33 százalékát megszerző jobboldali pártszövetséget a szociáldemokraták követik 20,5 százalékkal, a harmadik helyen pedig a bevándorlásellenességéről is ismert Alternatíva Németországért (AfD) áll, 12,6 százalékkal.

Rajtuk kívül a szabad demokraták, a posztkommunista Die Linke és a zöldek jutottak be a szövetségi parlamentbe.

Schulz másokat hibáztat

Ez tehát az, ami biztos. A számszerűségen kívül azonban még minden homályos. Merkeléknek például nem lehet teljes az örömük, mivel 8,5 százalékkal kevesebb szavazatot kaptak, mint négy évvel ezelőtt. Egy friss statisztika arra is rávilágított, hogy Merkel elsősorban a 60 év feletti női szavazóknak köszönheti, hogy újabb négy évre betöltheti a kancellári pozíciót.

A jelenlegi nagykoalíció másik tagja, a Martin Schulz vezette szociáldemokraták pedig olyan rosszul szerepeltek vasárnap, ami még a pártjuk létezése óta soha nem fordult elő. Schulz még vasárnap este be is jelentette: 

Nem kívánnak tovább hatalmon maradni, az eredményeket látva, inkább ellenzékbe vonulnak.

Martin Schulz hozzátette: az Alternatíva Németországért erősödéséért és a nagy koalíció bukásáért Angela Merkel és az elhibázott migránspolitika a felelős.

A migrációellenes pártok az igazi győztesek

Az AfD sikerében komoly szerepet játszott a migrációellenes politikájuk, és a választásokat megelőző napokban indított provokatív plakátkampányuk. Az AfD az egykori Kelet-Németország területén volt erősebb, ott például Merkelék mögött ők a másodikok.

Sőt, a Szászország székhelyén, Drezdában az AfD szerezte meg a legtöbb voksot.

Érdemes megjegyezni, hogy egyes szakértők szerint a szavazótáborát szintén gyarapítani tudó szabad demokraták is annak köszönhetik a sikert, hogy bejelentették, ha a közel-keleti és afrikai régiókban béke lesz, akkor az összes migránst vissza kell küldeni a hazájukba.

Milyen koalíció lehetséges?

Egyes információk szerint Martin Schulz csak első felindultságában mondta azt, hogy ellenzékbe akarnak vonulni. Sokan ugyanis még mindig azt gondolják, hogy csak akkor lehet működő kormánya Németországnak, ha marad a nagykoalíció. Egyre többször kerül szóba azonban a német sajtóban egy úgynevezett jamaicai koalíció lehetősége.

A pártok zászlóinak színe alapján nevezték el jamaicai koalíciónak, ez azt jelentené, hogy Merkeléknek a szabad demokratákkal és a zöldekkel kellene kormányt alakítania. Bárhogy is legyen, az elkövetkezendő hetek a koalíciós tárgyalásokkal fognak telni Berlinben.

Több fontosabb német lap azt is megjegyzi, hogy nem lenne meglepő, ha még karácsonyig sem tenné le az esküt az új kormány.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek