tóth gabi
Az osztrák honvédelmi miniszter interjút adott a német Die Welt-nek. Ebben arra figyelmeztet, hogy a Balkánon új, migránsokat Európába szállító csempészútvonalak alakulhatnak ki. Ausztria ennek megakadályozására a katonaságot is bevetheti.
Ausztriában 35 ezerben határozták meg az évenként befogadható migránsok számát. Hans Peter Doskozil ezzel kapcsolatban elmondta, reményei szerint az októberi választások után megalakuló új kormány ezt a számot jóval lejjebb viszi. Az osztrák honvédelmi miniszter az idei migrációs tapasztalatok alapján elmondta:
A balkáni útvonal még nincsen teljesen lezárva.
Szeptemberig 20 ezer új migráns érkezett Ausztriába, és közülük legalább 8 ezren a balkáni útvonalon jutottak az országba. Mivel Magyarország megerősítette a határvédelmet az Európai Unió külső határán, ezért a legtöbben jelenleg észak felől, Szlovákia irányából lépnek be Ausztriába.
Doskozil úgy látja, hogy a Frontex nem képes az Európai Unió külső határait megfelelően védeni, ezért osztrák katonák és rendőrök próbálják szűrni a Szlovákia felől érkezőket. Eddig még nem fordult elő, hogy katonák asszisztáljanak klasszikus rendőri feladatok ellátásához, erre azonban most szükség van.
Hans Peter Doskozil Brüsszelt is támadta. Elmondta az uniós bürokráciában nem könnyű lényegi változásokat elérni. Ezért több közép-európai állammal közösen olyan akciótervet dolgozott ki Ausztria, amit akkor kell majd élesíteni, ha újabb migránshullám érné el a térséget. A migrációs hullám megállításában szerepe lenne a rendőrségnek, a katonaságnak és civileknek is.
Ezzel kapcsolatban Ausztriában már gyakorlatot is tartottak.
A tárcavezető fontosnak tartja a földközi-tengeri útvonal mihamarabbi lezárását, és a migráció kezelésére egy közös, minden uniós ország számára elfogadható rendszer kialakítását.
Doskozil szerint jelenleg Lengyelország és Magyarország azért tiltakozik hevesen a kvótarendszer ellen, mert elvesztették a bizalmukat az EU-ban. Ezt a bizalmat pedig mihamarabb vissza kell állítani.
Közös határvédelmi gyakorlat
A Közép-európai Védelmi Együttműködésnek (CEDC) Ausztria, Csehország, Horvátország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia a tagja. A csoport prágai tanácskozása után az osztrák honvédelmi miniszter elmondta: Megegyeztünk, hogy a régióban a határok védelmekor kölcsönösen támogatni fogjuk egymást rendőrségi, honvédelmi, illetve a polgári védelem területén is. Szeretnénk bebizonyítani, hogy egy irányba haladunk, és ezt megfelelő módon Brüsszelben is megmutatjuk.