tóth gabi
Az Európai Unió Kínát is felelõsért teszi, amiért ilyen súlyos migránsválság alakult ki a Földközi-tengeren. A migrációs biztos szerint az ázsiai ország az embercsempészeknek gyárt csónakokat.
Az Európai Bizottság migrációért felelős biztosa, Dimitris Avramopoulos arra kéri a kínai vezetést, hogy segítsék megfékezni a tengeren keresztül Európába érkező migránshullámot. A távol-keleti országot ugyanis azzal vádolják, hogy Kínában gyártják azokat a gumicsónakokat, amivel végül az afrikai partoktól az embercsempészek útnak indítják az illegális bevándorlókat.
Avramopoulos azután beszélt erről, miután személyesen találkozott Guo Shengkunnal, Kína belső biztonságáért felelős miniszterével. A kínai hatóságoknak azonnali hatállyal fel kell számolniuk ezt az Európát is veszélyeztető üzletágat. A biztos szerint, a legyártott csónakokat eladják több ázsiai országnak, amik végül, az embercsempészeknél kötnek ki - írja a krone.at.
A héten nyilvánosságra került statisztikák szerint valóban nagy bajban van Európa.
2015 óta ugyanis 1,4 millió migráns indult útnak Afrikai partjaitól Európa felé a Földközi-tengeren keresztül. A szállítóeszközök sokszor olyan rossz minőségűek, hogy ki sem bírják az utat, az embercsempészek azonban ezzel mit sem törődnek. A lelkiismeretet nem ismerő bűnözök számlájára írható, hogy már több ezer migráns vesztette életét, miközben megpróbált Európába jutni. Az ENSZ hivatalos jelentése szerint idén már legalább száz ember fulladt a tengerbe, ez azonban csak azokról szól, akikről a hatóságok tudomást szereztek. A valós szám ennek akár a többszöröse is lehet.
Rekord év lehet az idei
Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) első negyedéves beszámolója katasztrofálisnak mondható. 2017 januárja és márciusa között ugyanis 38 ezer illegális bevándorló érkezett Líbiából Olaszország partjaihoz, ami 43 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ha nem történik jelentős változás a migránspolitikában, akkor nem nehéz rájönni, hogy év végéig annyi illegális bevándorló fog Olaszországba hajózni, amennyivel már biztosan nem tud megbirkózni, az egyébként is túlterhelt olasz határőrség és a többi hatóság.
Embercsempészekkel játszanak össze az NGO-k?
Carmelo Zuccaro olasz ügyész szerint bizonyítékok vannak arra, hogy a Földközi-tenger térségében működő segélyszervezetek összejátszanak az embercsempészekkel. Zuccaro három konkrét vádat hozott fel az említett nemkormányzati szervek (NGO-k) ellen:
Az olasz médiában már korábban is felmerült az a vád, hogy egyes NGO-k kapcsolatban állnak embercsempészekkel, sőt a gyanú szerint sokszor még pénzt is elfogadnak tőlük. Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter év végén úgy fogalmazott:
Végre meg kell állítani ezt az NGO-őrületet. A nem kormányzati szervezetek mentőakciói oda evezettek, hogy többen fulladnak a tengerbe, mint korábban.
Az osztrák belügyminiszter és a bajor miniszterelnök pedig úgy fogalmazott, hogy a balkáni útvonalhoz hasonlóan, azonnal le kell zárni a Földközi-tenger útvonalát.