kulcsár edina
A Rédei család két kilométerre lakik onnan, ahol elfogta a rendõrség a stockholmi terroristát. Szerintük a merénylettel minden megváltozott...
Pénteken délután egy üzbegisztáni férfi behajtott Stockholm sétálóutcájába egy kamionnal, a terrortámadás során négy ember életét vesztette. A hatóságok nem sokkal a tragédia után elfogták a merénylőt, akiről kiderült, hogy az Iszlám Állam szimpatizánsa. A férfi 2014-ben kért menekültkérelmet Svédországban, azt azonban a hatóságok 2016-ban elutasították. A rendőrség február óta kereste a bevándorlót, hogy kitoloncolják az országból, de nem akadtak a nyomára.
Rédei Márta több évtizede él Stockholmban, fia már Svédországban született. A családanya elmesélte a %RIPOST% -nak, hogy mi változott meg péntek óta a svéd fővárosban, és hogy miként reagáltak az emberek a múlt pénteki terrortámadásra. A Rédei családot meglehetősen közelről érintette a terrortámadás. A fiuk éppen úton volt hazafelé az iskolából, és ő is ott szokott átszállni az egyik metróról a másikra, ahol a merénylet történt.
A helyszínt úgy kell elképzelni, mint Budapesten a Deák teret. Ott találkozik mindenki a barátaival, és ott kapcsolódik egymáshoz a legtöbb tömegközlekedési eszköz is.
- meséli Márta. A terrorista a helyszínről egy gyorsvonattal a repülőtérre menekült, majd onnan továbbutazott Stockholm egyik északi városnegyedébe, ahol a rendőség végül elfogta. Innen egyébként két kilométerre található a Rédei család otthona.
Amikor meghallottuk, hogy a mi környékünkön keresik a merénylőt, megállt bennünk az ütő. Mindenki az ablakban lógott, és nézte, hogy mi történik
- tette hozzá Márta, aki azt is elmesélte , hogy a svédek egészen különös módon dolgozzák fel a tragédiát: nincsenek tüntetések, nincsen vagdalkozás, a hétvégén 45 ezer ember gyűlt össze, hogy megemlékezzenek az áldozatokról.
Természetesen mindenki fél, de a szeretet erejével próbáljuk feldolgozni a történteket.
Márta szerint azért is döbbenetes az elmúlt pénteki merénylet, mert az országban az elmúlt 200 évben nem volt háború, bevándorlókat pedig már az 1970-es évek óta fogad be Svédország. Az emberek hozzászoktak a migránsok jelenlétéhez, senkiben nem okoz rossz érzést, ha egy fejkendős nő szolgálja ki a boltban. Bár az édesanya szerint az is tény, hogy megromlott a közbiztonság, de úgy véli, ez csak azokra a kerületekre, gettókra jellemző, ahova a bevándorlókat telepítették.
Márta szerint a terrortámadás óta valami megváltozott az országban, és nagy valószínűséggel már nem is lesz olyan minden, mint amilyen volt.