kulcsár edina
Diplomáciai csatározásba kezdtek Brüsszel közremûködésével a brit és a spanyol képviselõk: Gibraltár brit koronagyarmat, de a Brexitnek köszönhetõen kérdéses, mi lesz a sorsa a Spanyolországgal határos "Sziklának".
A stratégiailag kiemelten fontos Gibraltár lakosai 2002-ben már referendumon döntöttek arról, hogy az Egyesült Királyság része kívánnak lenni, és nem kérnek a Spanyolországgal osztott szuverenitásból. Most viszont, hogy a britek elhagyják az EU-t, Gibraltár ügye újra terítékre került.
Az Európai Parlament elnöke, Donald Tusk azt mondta, Spanyolországnak vétójogot fog garantálni a britek kilépése után a Gibraltárt érintő ügyekben. Ennek a hírnek azonban sem May-ék, sem a gibraltáriak nem örülnek, de Brüsszel egyértelműen jelezte: meg akarja büntetni az Egyesült Királyságot a kilépésért, és ebben a kérdésben a félszigetre ácsingózó Spanyolország pártján áll.
Theresa May a Gibraltár-ügy kapcsán azt nyilatkozta, hogy nem fognak háborúba bocsátkozni senkivel sem az ügyben, a tárgyalóasztalok mellett döntenek Gibraltár sorsáról – és hogy ők elkötelezték magukat minden brit védelme mellett.