tóth gabi
Már a német belügyminiszter is megszólalt a freiburgi kéjgyilkosság ügyében, szerinte a görög hatóságok a felelõsek, a görögök azonban visszautasítják a vádakat.
Idén októberben egy 19 éves német lányt erőszakoltak meg, majd fojtottak vízbe a németországi Freiburgban. Decemberben sikerült elfognia a rendőrségnek a feltételezett elkövetőt, akiről annyit tudni, hogy 2015-ben érkezett bevándorlóként Görögországból Németországba. Mint kiderült, a görög hatóságoknak már meggyűlt a baja a Hussein K.-val . 2013-ban egy nőt lökött le egy nyolc méter magas szikláról. A görög bíróság emberölés kísérlete miatt 10 év börtönre ítélte, majd 28 hónap után feltételesen szabadon engedték, azzal a kikötéssel, hogy havonta egyszer jelentkeznie kell a helyi rendőrőrsön. A migráns férfi ennek nem tett eleget, szabadulása után azonnal Németországba szökött.
A jelenlegi információk szerint a görög hatóságoknak csak két hónappal később esett le, hogy Hussein K. elszökött az országból.
Thomas de Maiziére német belügyminiszter is megszólalt az eset kapcsán. Szerinte a görög hatóságok hibáztak az ügyben, mivel a szökést nem vették időben észre, majd nem adtak ki nemzetközi elfogatóparancsot a férfi ellen, sőt az Interpolt sem értesítették az esetről. Maiziére úgy fogalmazott:
Biztosan komoly beszélgetéseket kell majd folytatni a görög kollégákkal.
A hivatalos görög szervek először csütörtökön este reagáltak az őket ért kritikákra. Az igazságügyi minisztérium közlése szerint a görög hatóságok eleget tettek a kötelezettségeiknek. A feltételezett elkövető ujjlenyomatát és adatait is felvették és az előírt szabályok szerint az európai központi nyilvántartásba feltöltötték. A görögök szerint ezek minden további európai uniós hatóság számára elérhető voltak.
Az azonban a mai napig tisztázatlan, hogy a görög rendőrség miért csak belföldi elfogatóparancsot adott ki Hussein K. ellen.
Jöhetnek a röntgenvizsgálatok
A német baden-württembergi tartományi belügyminiszter azt javasolja, hogy szigorítsanak a meglévő szabályokon. Thomas Strobl szerint túl sok olyan migráns érkezik az országba, aki kiskorúnak vallja magát. Általában ezeknél a bevándorlóknál nincsenek iratok, így a beazonosításuk és az életkoruk meghatározása szinte lehetetlen. Strobl ezért azt szeretné, ha minden, magát kiskorúnak mondó migránst röntgen vizsgálatnak vetnék alá. Így a kéztő csontokból kinyert eredményekből meg lehetne állapítani a bevándorlók pontos korát.