"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2016.11.15.

Olaszországban robbanhat a következő Trump-bomba

December elején népszavazást tartanak Olaszországban. Ha az olaszok nem szavazzák meg a reformokat, újabb válságra számíthatnak, ami az EU-t is elérheti. Ha megszavazzák, akkor szinte ugyanez lesz a helyzet...

A britek kilépnek az Európai Unióból, Donald Trump lesz az Amerikai Egyesült Államok 45. elnöke – az utóbbi hónapokban eddig két olyan jelentős referendum is zajlott, amely a várttal ellentétes eredménnyel végződött. A sornak pedig még nincs vége: december 4-én alkotmányos népszavazást tartanak Olaszországban.

A referendumon alkotmánymódosító törvényekről szavaznak, a tét viszont hatalmas: ha a nemek győznek, Olaszország újabb súlyos válságba süllyedhet, meggyengülhet az EU-n belüli szerepe, és újabb eurókrízis is sújthatja az országot. Ha viszont az igenek győzedelmeskednek, radikálisan csökken a parlamenti képviselők száma, és a kabinetnek lehetősége nyílik az öt éven át tartó stabil kormányzásra. Egyelőre az igenek vannak többségben – de az utóbbi időkben történtek már meglepetések.

 

Mi a tét?

A reformok a törvényhozás munkáját könnyíthetik meg: 315-ről alig százra csökken a szenátus taglétszáma, a felsőház az olasz tartományok küldötteinek gyűlésévé alakul. Ezzel együtt felgyorsul a törvényhozás is, hiszen a szenátusnak így megváltoznak a jogkörei. Emellett pedig több pénz maradna az államkasszában, hiszen sokkal kevesebb képviselőnek kéne bért fizetni.

A reformokkal együtt a választási törvény is megváltozna: ha egy párt 40 százaléknál több szavazatot szerezne, akkor automatikusan többséghez jut a törvényhozásban. A stabil kormányzásnak ugyanis nem Olaszország a mintapéldája – nagyon ritka, hogy egy kabinet öt éven keresztül kormányozná az országot.

Matteo Renzi miniszterelnök korábban azt mondta, ha győznek a nemek, lemond a posztjáról. Kijelentését ma erősítette meg, "ha Olaszország nem akar változást, átadja másnak a helyét", mert mint mondta, ő ki akarja vezetni Olaszországot a "mocsárból", de ha erre nincs igény, ő továbblép.

A népszavazás érvényessége nincs részvételi arányhoz kötve, bármi is lesz az eredménye, mindenképpen érvényes lesz.

 

Kik és miért ellenzik?

Renzi egyik legerősebb riválisa egy egykori komikus, Beppe Grillo és az ő 5 Csillag Mozgalma. A csoport nem hisz a referendum előnyeiben – szerintük ez csak egy újabb eszköz lenne a Renzi-kormány számára, amellyel központosítani tudnák a hatalmat. A hagyományos olasz kétkamarás rendszer felrúgásával ugyanis a kormánypárt egyeduralomra törhetne.

„Minden olyan nap, amely úgy telik el, hogy az 5 Csillag Mozgalom nincs hatalmon, közelebb viszi Olaszországot a halálhoz.”

Grillo azt ígérte, hogy amennyiben a nemek győznek, újabb népszavazás kiírását sürgetné: ezen az eurózónából való kilépésről döntenének az olaszok.

Korábbi miniszterelnökök is szembehelyezkedtek Renzivel: Mario Monti és Silvio Berlusconi már bejelentette, hogy nemmel fognak szavazni a referendumon.

 

Hogyan érinti ez Magyarországot?

Renzi azt mondta, ha győzedelmeskednek a népszavazáson, akkor sokkal könnyebben tudja véghezvinni a változásokat az Európai Unióban. Ez pedig a migránsválságra adott válaszokat is érintheti – márpedig ezen a téren Magyarország szemben áll az olasz elképzelésekkel.

Renzi korábban bírálta a magyar migrációs politikát: szerinte az ország „perselynek” tekinti az EU-ba milliárdokat befizető Olaszországot. Emellett többször célzott arra is, hogy azoktól az országoktól, amelyek nem hajlandóak az EU-s szabályok alapján migránsokat befogadni az országukba, meg kell vonni az uniós pénzforrások egy hányadát.

Szijjártó Péter római látogatása során reagált az olasz miniszterelnök vádjaira – a külgazdasági és külügyminiszter szerint a migránsokat abban kell segíteni és bátorítani, hogy hazájukban maradhassanak. Ezzel szemben néhány tagállam – köztük Olaszország is – arra bátorítja őket, hogy Európába jöjjenek.

Szijjártó szerint az EU-nak a kvóták helyet a határai védelmével kéne foglalkoznia, és a válságövezetekhez közeli országokat kell támogatni abban, hogy befogadhassák a háború elől menekülő tömegeket.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek