tóth gabi
Fél évezred után elõször restaurátorok dolgoznak a jeruzsálemi Szent Sír templomban. Eltávolították a márvány fedõlapot, amely alatt az a szikla található, amelyen Jézust kiterítették.
Nagyszabású restaurálási munkák folynak a jeruzsálemi Szent Sír-templomban, ahol a kereszténység legszentebb helye, Jézus Krisztus vélt temetkezési helye található. A sírt írásos emlékek szerint legalább 1555 óta nem nyitották fel. Most is sokáig tartott, mire a különböző keresztény felekezetek meg tudtak állapodni a restaurálás részleteiről - a templom ugyanis hat különböző felekezet közös kezelésében van, és állandóak a viták közöttük.
A tudósok nem csak a sírt nyitották fel, hanem a sír fölé emelt márványkápolnát is restaurálják, mert az évszázadok során teljesen bizonytalanná vált - számolt be róla a hirado.hu. Már 1947-ben vasállványokkal erősítették meg az épületet, hogy szét ne essen. Több alkalommal földrengés is volt Jeruzsálemben, de a gyertyák, a faggyú, az emberi lehelet is rongálja az épületet.
A tudósító beszámolt róla, hogy a 19. század eleje óta először mozdították el azt a márványtömböt a sír felett. A sírban mélyén pedig az a szikla található, amelyen Jézust kiterítették. A tudósok megvizsgálják azt is, hogy valóban voltak-e a sírban emberi maradványok.
A kő elemzése azt is segít jobban megérteni, hogyan vált kultuszhellyé a sírhely, miután Nagy Konstantin császár édesanyja, Ilona 326-ban megtalálta. Miután leemelték a sírt fedő márványlapot, meglepődtek azon, hogy alatta milyen sok töltőanyagot találtak - derül ki a Magyar Nemzet beszámolójából. A tudósok szerint eljuthatnak addig a kőfelületig, amelyen a hagyomány szerint Jézus teste feküdt.
Az ígéretek szerint a jövő évre befejeződnek a restaurálási munkák. Várhatóan az első eredményekről már november közepén beszámolnak a sajtónak és a keresztény hívőknek. A sír a felújítás alatt is látogatható.