tóth gabi
Különleges technikával bukkantak rá arra a valamire, amirõl még nem tudják biztosan, hogy mi célt szolgált...
Műholdak és drónok segítettek feltárni egy eddig rejtett, hatalmas, föld alatti alakzatot az ókori romvárosban, Petrában.
A jordániai sivatag sziklái között megbúvó egykori karavánközpont egy arab néptörzs, a nabateusok virágzó fővárosa volt. A 7. századtól hanyatlásnak indult, fokozatosan elnéptelenedett, és csupán a beduin pásztorok tudtak létezéséről.
Utolsó európai látogatói a keresztes lovagok voltak, majd 1812-ben Jean Louis Burckhardt svájci felfedező egyik útja során kalandos körülmények között ismét rátalált.
A sziklából kifaragott város romjai, hatalmas sírtemplomai és varázslatos természeti környezete 1985 óta az UNESCO kulturális világörökségének része.
A szakemberek szerint a most feltárt lelet hosszabbik oldala nagyjából akkora, mint egy olimpiai méretű úszómedence, és fele olyan széles. Petra központjától déli irányban mintegy 800 méterre található - írja a felfedezésről beszámoló National Geographic.
A nagyobb, központi padlózatot kisebb járólapokkal borított négyzetes alapzatok veszik körbe, a lelet keleti oldalát oszlopsor határolja, és az egészet megkoronázzák az egykor monumentális lépcsősor maradványai. Ezt a teret valószínűleg ünnepségek helyszíneként használták a város egykori lakói.
Az ásatáson dolgozó egyik amerikai régész, Christopher Tuttle elmondta: a lelet helyét az alakzat körvonalait széles spektrumú műholdas felvételek kiértékelésével határozták meg, majd ezt pontosították a drónokról készített fotókkal.