tóth gabi
Hollandia 15 millió, a pajzsmirigyet a radioaktív sugárzással szemben megvédõ jódtablettát rendelt, hogy az atomerõmûvek körül a mostaninál nagyobb zónák lakosságát láthassa el ezekkel - közölte pénteken az ország egészségügyi minisztériuma.
A döntést annak hatására hozták meg, hogy Hollandiában, Németországban és Luxemburgban is vita indult arról, kellően biztonságosak-e a közös határaikhoz közeli belga atomerőművek - értesült az MTI.
A jódtabletták elővigyázatosságból történő terjesztésének körzetét a 18 év alatti gyerekek és a várandós nők vonatkozásában 100 kilométerre készülnek kiterjeszteni az erőművek körül - ismertette Edith Schippers, az egészségügyi tárca szóvivője.
A szóvivő hozzátette, hogy
a nukleáris baleseteknél felszabaduló radioaktív jód leginkább az újszülöttekre nézve veszélyes
Hollandiában mostanáig az erőművek 20 kilométeres körzetében minden, 40 évesnél fiatalabb személy kapott jódtablettákat, hogy kéznél legyenek odahaza.
A hágai kormány egy nappal azután hozta meg döntését, hogy a szomszédos Belgiumban csütörtökön bejelentették: 2017-től minden belga háztartásnak juttatni fognak az atombaleset esetén szükségessé váló készítményből.
A belga nukleáris erőművek biztonságossága két ok miatt vált közbeszéd tárgyává. Egyrészt 2012 nyarán repedéseket találtak a doeli erőmű 3-as és a tihange-i 2-es blokkján, s ezeket a szakemberek azóta vizsgálják.
Másrészt, a novemberi párizsi terrortámadás elkövetői után nyomozva, két gyanúsítottnál olyan, rejtett kamerás felvételeket talált a belga rendőrség, amelyek arról tanúskodnak, hogy a terroristák megfigyelték a flandriai Molban található atomerőmű egyik vezető beosztású munkatársát.