tóth gabi
A káosz istenéről elnevezett aszteroida átrendezheti a Földet.
Egy új tanulmány sokkoló eredményeket tárt a kutatók elé. Az Apophis elnevezésű aszteroida olyan földrengéseket és földcsússzamlásokat okozhat az érkezésével, hogy átrendezheti a saját felszínét.
Az Apophis egy 340 méter hosszú, mogyoró alakú aszteroida, amelyet Apepről, az ókori egyiptomi káosz istenéről neveztek el. Bár egy ilyen méretű űrszikla becsapódása nem semmisítené meg bolygónkat, könnyen elpusztíthatna egy egész várost.
Amikor az Apophist 2004-ben felfedezték, a csillagászok kiszámították, hogy 2029-ben rendkívül közel haladhat el a Földhöz. Jelenleg Apophis az előrejelzések szerint 2029. április 13-án akár 32 000 kilométeres közelségben is elhaladhat a Föld mellett, ami ha bekövetkezik, akkor közelebb kerül hozzánk, mint egyes mesterséges műholdak. Bár ez a távolság biztonságos, a planétánk gravitációja már itt is jelentős mértékben dolgozik.
A kutatók azt feltételezik, hogy a 2029-es találkozás során két fizikai folyamat - amelyet a Föld gravitációs vonzása vált ki - valószínűleg meg fogja formálni az Apophis felszínét. Az egyik a rengések, amelyek valószínűleg egy órával azelőtt kezdődnek, hogy az Apophis elérné a Földhöz mért legközelebbi távolságát, és rövid ideig még utána is folytatódnak.
A rengések elég intenzívek lehetnek ahhoz, hogy sziklákat lökjenek le az Apophis felszínéről. Bár néhány szikla elmenekülhet, a legtöbb visszahull az Apophisra, és olyan jellegzetes felszíni mintázatot hoz létre, amelyet egy elhaladó űrszonda azonosítani tudna.
A másik hatás, amit a Földdel való találkozás eredményezhet nem más, mint az Apophis forgásának megváltozása. Ennek iránya és mértéke módosulhat, ami szintén kimutatható lehet a későbbi mérések során. Ez azért fontos, mert szintén destabilizálhatja a felszínt, ami a jövőben földcsuszamlásokat okozhat az aszteroidán.
A kutatók a tervek szerint a NASA Osiris-APEX küldetéséhez használt űrszondával figyelhetik majd meg az égitestet, hogy minél több adatot gyűjtsenek be róla - írja a LiveScience.