tóth gabi
Érmet akar a paralimpián a férfinak született, de már nők között versenyző Valentina Petronelli. A genderbotrány legújabb főszereplője egy 50 éves olasz futó.
Ha már a párizsi olimpia a nők között harcoló férfi bokszolóktól volt hangos, előállt a genderbotrány a paralimpián is. Mint arról a Ripost is beszámolt, au augusztus 28-n rajtoló viadalon rajthoz áll egy látássérült futó, akit születésekor még Fabiziónak hívtak, mára azonban Valentina Petrillo lett, s transzneműként a hölgyek között versenyez. A sportoló saját bevallása szerint már gyermekkorában tudta, nőként kell élnie életét, később mégis született két gyermeke. 45 éves korában döntött a hormonterápia mellett, ebben gyermekeinek édesanyja is támogatta. Párizsban 200 és 400 méteres síkfutásban indul el úgy, hogy vak spanyol Melani Bergés rovására kvalifikálta magát az eseményre.
A kritikusok szerint hiába csökkentették hormonterápiával a tesztoszteronszintjét, azzal nem szűnik meg minden előnye, ami már a pubertás kor során kialakul fiziológiai különbségként, és jelentős teljesítmény differenciához vezet a férfiak és nők között. Petrillo ugyanakkor azt bizonygatja, hogy már nincs annyi energiája, mint régen, hízott tíz kilót, ráadásul állandóan fázik, rosszul alszik és hangulatingadozásokkal küzd.
Az olasz atléta bízik a sikeres szereplésben, s abban, hogy érmet szerez Párizsban.
Éremre esélyes vagyok, de ehhez jobban kell teljesítenem, mint amikor tavaly egyéni csúcsot futottam. Tisztában vagyok a párizsi szereplésem társadalmi és kulturális jelentőségével. Minden tőlem telhetőt megteszek, hogy értékes sportteljesítményt nyújtsak
– idézi a Magyar Nemzet a sportolót..
Úgy hiszi, hogy jelkép lehet a paralimpián, erről így beszélt: "Az a történelmi tény, hogy az első transznemű nőként részt vehetek a paralimpián, az elfogadás fontos szimbóluma."
A paralimpia augusztus 28-án kezdődik, és szeptember 8-ig tart.