kulcsár edina
Pályán és pályán kívül is nagyot alakítottak sportolóink a végéhez közeledő évben.
Végéhez közeledik 2022, de jó darabig már csak a magyar sportolók sikerei miatt sem fogjuk elfelejteni. Legyen szó a versenyeken, meccseken elért kimagasló eredményeikről, vagy akár a magánéleti boldogságukról.
Szubjektív összeállításunkban kigyűjtöttük az 5 legnagyobb durranást.
A 2018-as váltóarany (5000 m) után, idén februárban a 2022-es pekingi téli olimpia rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres számában is történelmi magyar győzelemnek örülhettünk. Liu Shaoang megnyerte a magyar sport első egyéni aranyérmét a téli játékokon.
Az azóta már az országváltás mellett döntő Liu fivérek fiatalabbja harmadik lett a 1000-es távon, és bronzot nyert a 2000 m-es vegyesváltó tagjaként is (Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Liu Shaolin Sándor és John-Henry Krueger társaként).
– Az én szememben Sanyi is aranyérmes ezer méteren, függetlenül attól, hogyan döntöttek a bírók – utalt a Borsnak nyilatkozva arra, hogy az 1000-en elsőként célba ért bátyját utólag sárga lappal kizárták, Bánhidi Ákos edző-menedzser szerint "levették a nyakából az olimpiai aranyat".
Milák Kristóf a budapesti úszó-vb férfi 100 és 200 méteres pillangó számát is megnyerte júniusban, utóbbit 1:50,34 perces új világrekorddal (megjavítva saját csúcsát).
– Ez az otthonom! Több mint négyezer fantasztikus drukker van itt, aki csak miattam jött ki, elképesztő! Fantasztikus ez az egész... Abban a pillanatban, ahogy felálltam a rajtkőre, se kép, se hang, mintha álomban lennék. Három évet kellett várnom rá, hogy a saját legjobbamat meg tudjam úszni, de összejött – mondta Milák a döntőt követően az M4 Sportnak.
A budapesti vb és a római Eb után, augusztus végén is magyar úszókról szóltak a hírek – de a medence helyett az oltár elől. Hosszú Katinka augusztus 22-én fogadott örök hűséget edzőjének, a korábbi úszó és modell Gelencsér Máténak.
27-én aztán Kapás Boglárka mondta ki a boldogító igent szintúgy válogatott úszó szerelmének, Telegdy Ádámnak.
Labdarúgó-válogatottunk júniusban négy, szeptemberben két mérkőzést játszott a Nemzetek Ligájában. Marco Rossi szövetségi kapitány csapata Anglia hazai legyőzésével (1-0) kezdte, majd egy olaszországi vereség (1-2) után a németek elleni budapesti 1-1 után hívta fel magukra végképp a világ figyelmét: Wolverhamptonban 4-0-ra lelépte Angliát.
Az utolsó meccsig jó esély volt a csoportgyőzelemre, ezzel együtt a négyes döntőbe jutásra. Csakhogy Lipcsében hiába vertük 1-0-ra Németország legjobbjait Szalai Ádám álomgóljával, az elsőségről döntő meccset a Puskás Arénában megnyerte (0-2) az Eb-címvédő olasz válogatott. Az addig vezető Rossi-csapat így "csak" a második helyen végzett a halálcsoportban.
– Eljutottunk oda, hogy ma már valóban komolyan vesznek bennünket. És ez nagyon felemelő érzés mindannyiunk számára – nyilatkozta Rossi a Borsnak.
Ha a válogatott az NL-ben, a magyar bajnok FTC az Európa-ligában remekelt. A Bajnokok Ligája-selejtezők kudarca után (a 3. körben az azeri Qarabag a bakui 1-1 után 3-1-re nyert a Groupama Arénában), az Európa-liga csoportköre annál fényesebb sikert hozott.
Sztanyiszlav Csercseszov vezetőedző csapata az első fordulótól vezetve, a Monacót, a Trabzonsport és a Crvena zvezdát is megelőzve az élen végzett. Ezzel egyenes ágon bejutott a márciusi nyolcaddöntőbe.