Létrehozva: 2020.03.13.

Libalegelőtől a világszínpadig: magyarokkal tettek csodát 10 év alatt

Honfitársaink közül játékosok és edzők is főszerepet vállaltak az RB Leipzig páratlan sikersorozatából.

2009 májusában az ötödosztályú SSV Markranstädt felvásárlásával alapította meg az RB Leipzig csapatát az osztrák Red Bull energiaital-gyártó konszern. Azóta a német körzeti bajnokságtól a Bundesliga élvonaláig, sőt a Bajnokok Ligája legjobb nyolcas mezőnyéig vezetett az út – méghozzá magyar szakemberek és játékosok főszereplésével.

Időben rövid, mégis hosszú út vezetett idáig Lipcsében
Fotó: Getty Images

Felfoghatatlanul nagy utat járt be nyílegyenes fejlődést bemutatva az RB Leipzig a tavalyi BL-döntős Tottenham kiütéséig. A legszemléletesebben talán a pályák állapota mutatja meg a különbséget, ahol 2010-ben, illetve most, 2020-ban játszottak a lipcseiek.

Pontosan tíz évvel a 3-0-s hazai győzelemmel zárt nyolcaddöntő-visszavágó előtt jóformán libalegelőn verték 2-0-ra az FSV Budissa Bautzent. Innen jutottak el a Spurs elleni első meccsen a 62 ezres ultramodern londoni Tottenham-stadionig, és ki tudja, melyik arénáig a negyeddöntőben.

„Ez egy történelmi pillanat a klub életében, egy este a történelemkönyvek számára”

– áradozott övéiről Julian Nagelsmann vezetőedző.

Gulácsi (balra) és társai klubtörténeti sikert értek el a BL-ben
Fotó: AFP

Az utóbbi bő évtizedben a Red Bull pénzével és a különleges klubfilozófiájával (csak fiatal, sikeréhes tehetségekre költenek, rájuk sem világrekord összegeket), általában évről évre osztályt ugorva fejlődött a német mintaklub. Mindebből több magyar edző és játékos is tevékeny részt vállalt.

A jelenleg Kisvárdán dolgozó Bódog Tamás Jürgen Klopp korábbi mainzi segítője – 2012-től három évig Alexander Zorniger vezetőedző jobbkeze volt Lipcsében. Ez idő alatt jutott fel a klub a német negyedosztályból a 2. Bundesligáig, ahol kivételesen két évig tartott a feljutása a topligába. Akkor, 2016-ban már az osztrák testvérkluboknál (Liefering, Salzburg) bizonyító Lőw Zsolt volt előbb Ralf Rangnick, majd Ralph Hasenhüttl stábjának magyar tagja, hogy aztán 2018 nyarán továbbálljon a Paris Saint-Germainhez.

Lőw kis híján lipcsei vezetőedző lett, de a PSG-hez vezetett az útja
Fotó: Getty Images

A játékosok közül a mai sztárcsapat mindkét magyar erőssége, Gulácsi Péter és Orbán Willi is 2015 nyarán csatlakozott az RB Leipzig keretéhez.

Gulácsi és Orbán (jobbra) 2015, a másodosztály óta együtt fejlődik a klubbal
Fotó: Getty Images

A Red Bull Salzburgnál befutott kapusunk és a Kaiserslauterntől még U21-es német válogatottként igazolt védő – a jelenlegi csapatkapitány – is a másodosztálytól kezdve erősíti a világ legdinamikusabban fejlődő klubját.

Gulácsi akkor még a Liverpoolnál küszködött

Tíz évvel a BL-nyolcaddöntős parádéja előtt nem csak az RB Leipzig, de Gulácsi Péter is messze volt a világelittől. Az akkor 19 éves, korosztályos vb-bronzérmes magyar kapus már két éve a Liverpool kötelékébe tartozott, de pár edzőmeccsen kívül csak a tartalékcsapatban védett. Tétmérkőzéseken olykor a kispadig eljutott, de tíz éve, 2010. március 11-én, a Lille elleni Európa-liga-nyolcaddöntőt például csak a lelátóról nézhette. Egy hónap múlva kölcsönadták a Tranmere Roversnek, ahol az előző tavaszi Hereford United-beli kalandhoz hasonlóan az angol harmadosztályban erősödhetett.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek