kulcsár edina
Õket utánozta a Leicester City. Újoncok, lesajnált futballtörpék, akik padlóra küldték a sportág óriásait. Naná, hogy voltak köztük honfitársaink is!
A kiesőjelöltként indult kis csapat, a Leicester City bajnoki címével zárul a világ egyik (?) legerősebb futballbajnoksága. Bámulatos bravúr Angliában – de nem példa nélküli!
A %RIPOST% összegyűjtötte az utóbbi évtizedek legmeglepőbb aranyérmeseit a topligákból (később látni fogod: magyar szereplőkkel!), a nagy tornákról, és persze nem megfeledkezve a magyar NB I-ről sem.
Derby County, 1971/72
Brian Clough csapata két évvel az élvonalba jutása után nyert angol bajnoki címet, sőt a Bajnokcsapatok Európa-kupájában is csak az elődöntőben állította meg a Juventus.
Nottingham Forest, 1977/78
A Derby kispadjáról a sikerek ellenére elküldött Brian Clough megismételte a bravúrt a Forestnél is, sőt!
Itt rögtön a feljutás évében lett bajnok a csapata, újoncként megnyerte az angol Ligakupát és Szuperkupát, majd egymás után kétszer a BEK-et, egyszer pedig az európai Szuperkupát is.
Hellas Verona, 1984/85
Az olasz fociban mindmáig a Hellas Verona bravúrja a legemlékezetesebb. A másodosztályból feljutva előbb negyedik, aztán hatodik lett, de a harmadik évében – összevissza három vereséggel – már lefőzte a római, torinói, milánói sztárklubok mindegyikét.
Dánia, 1992
A strandról az Európa-bajnokság dobogójának tetejére? Igen, lehetséges!
A dánok csak a délszláv háború miatt kizárt Jugoszlávia helyett, az utolsó pillanatban kaptak felkérést az Eb-részvételre. Felkészülés helyett már nyaraltak, de óriási meglepetésre így is megnyerték a svédországi tornát.
(Kattints tovább! Folytatás a következő oldalon!)
Vác FC-Samsung, 1993/94
Csank János nem a strandról, hanem jóformán a semmiből gyúrta össze a kisvárosi bajnokcsapatát. Másutt leírt, kölcsönadott, addig a nagyközönség számára szinte ismeretlen játékosokkal körözte le a korszak jóval tehetősebb sztárcsapatait, a Kispest-Honvédot és a Ferencvárost.
Blackburn Rovers, 1994/95
Manchester United? Liverpool? Dehogy, Blackburn Rovers! Az új tulaj, Jack Walker jelentős befektetésével, Kenny Dalglish edzővel a Rovers három év alatt lett a másodosztály 19. helyezettjéből az új angol élvonal, a Premier League bajnoka.
1. FC Kaiserslautern, 1997/98
A német Vörös Ördögök 1996-ban a klub történetében először kiestek az első osztályból, majd miután Otto Rehhagel egyből visszavezette őket a Bundesligába, azt is rögtön megnyerték.
A „csodacsapat” keretéhez két magyar játékos is tartozott. Szűcs Lajost Újpestről szerződtették, de hiába a vetélytársai sérülései és doppingeltiltása, ebben az évben csak három Bundesliga-meccsen védhetett.
A korábbi MTK- és Fradi-védő, 24-szeres magyar válogatott Hrutka János a téli szünetben érkezett; tavasszal csak egyszer játszott végig meccset, kétszer pedig a hajrá 5-6 percére cserélték be.
Görögország, 2004
Megint egy bombameglepetést hozó Eb: a dánok után a görögök nyertek a surranópályán. A siker titkánál visszautalunk Hrutkáék mesterére, hiszen ugyanaz az Otto Rehhagel (avagy "Rehaklesz") volt a 24 év után résztvevő Görögország szövetségi kapitánya, aki hat évvel korábban, a Kaiserslautern újonccsapatával nyerte meg a Bundesliga salátástálját.
Bursaspor, 2009/10
Dzsudzsák Balázs jelenlegi kenyéradója belerondított a három török nagycsapat (Galatasaray, Fenerbahce, Besiktas) vetésforgójába. A török bajnokság 1950-es évek végi alapítása óta csak a a Trabzonspornak sikerült a bravúr – legutóbb 1984-ben… –, de 2010-ben a kis Bursaspor nyert aranyat.
A nagy rivális Fenerbahce az utolsó fordulóban csak döntetlent játszott a Trabzonnal – azért nem hajtott a győztes gólért, mert a hangosbemondó megnyugtatta a játékosokat: tévesen azt mondta, hogy a Bursaspor nem nyert az egy időben kezdett mérkőzésén…