kulcsár edina
Idén 50 éve, hogy Rubik Ernő megalkotta a Rubik-kockát, ami azóta is töretlen népszerűségnek örvend. Összegyűjtöttünk néhány érdekességet a világhírű logikai játékról.
1. Mi volt az eredeti cél?
Rubik Ernő 1974-ben alkotta meg a találmányát, amit eredetileg oktatási segédeszköznek szánt. Egy elforgatható kocka segítségével szerette volna elérni, hogy a diákok jobban megértsék a geometriát. Az első darabok fából készültek.
2. Nehéz volt kirakni
Magának a feltalálónak egy hónapjába telt, amíg rájött, hogyan kell kirakni az általa készített kockát, miután összekeverte a mozgatható részeket.
3. Eltérő név, eltérő méret
Az első darab 2×2×2-es méretben készült el, míg a ma gyártott modell 3×3×3-asban. Nem csupán a mérete, de a neve is változott. Kezdetben a Bűvös kocka elnevezést kapta, amit később, 1980-ban Rubik-kockára módosított a feltaláló.
4. Hogyan tud forogni?
A kiváló logikai játék 8 sarokkockából, 6 oldalkockából, illetve 12 élkockából áll, valamint egy középső elemből, ami lehetővé teszi, hogy az oldallapok szabadon elfordulhassanak. A nagy kockát kitevő 27 elemet anélkül lehet mozgatni, hogy szét kellene szedni a találmányt.
5. Rengetegen szeretik
A játék már a szabadalmaztatást követő 5 évben is nagyon népszerű volt. A mai napig óriási sikernek örvend. Számos országban árulják és az elmúlt években több mint 10 millió darabot értékesítettek belőle évente. Napjainkig összesen már több mint 500 millió darab kelt el.
6. Képtelenség megszámolni
A találmány egyik különlegessége, hogy, ha elforgatjuk az oldalait, a kocka variációinak száma 43.252.003.274.489.856.000 lesz, ami felfoghatatlanul sok. Nem is csoda, hogy nem a legegyszerűbb logikai játék.
7. Lázban tartja a világot
A kocka kirakása a mai napig foglalkoztatja az embereket, így nem meglepő, hogy versenysporttá vált. A csúcstartóknak a kirakáshoz mindössze néhány másodpercre van szükségük. Az elmúlt években az emberek mellett a robotok is versenybe szálltak, nekik hihetetlen gyorsasággal sikerül kirakniuk a kockát.
8. Világhírű változatok
A kocka világhírű filmekben is feltűnt, ráadásul azóta több variációja is napvilágot látott. Létezik olyan verzió is, ami a testhőmérséklet hatására módosítja a színét, sőt, érintőképernyős változatot is kifejlesztettek, ahol forgatás helyett meg kell érintetni a kockán lévő négyzetet ahhoz, hogy a kívánt helyre rakhassuk.