tóth gabi
Amit a kutyabarátok már régóta sejtettek, azt egy brit szaklapban publikált kutatás erõsítette meg: a kutyák mimika és hangok alapján felismerik az emberi érzelmeket.
A Biology Letters-ben közölt új kutatás során 17 állat reakcióit, megfigyelési képességeit vizsgálták. A kutyákat különböző arckifejezéseket ábrázoló képek elé ültették. A kísérlet alatt pedig más-más érzelmet közvetítő - boldogságot, idegességet és dühöt sugalló - hanghatásoknak tették ki őket.
Az ebeknek a barátságos vagy bosszús arcú képekhez kellett rendelni a megfelelő hangeffektusokat. Hogy kizárják a kutyák viselkedésében a gazdájukhoz fűződő kapcsolatot, sem a képek, sem a hangok nem azok képei és nem tőlük származó hangok voltak.
A kísérlet során az állatok reakciói megmutatták, hogy a kutyáknak is megvan az a képességük, hogy "különböző szenzoros információkat egyesítsenek és ezekből emberi érzelmeket vezessenek le" - magyarázta Kun Guo, az angliai Lincoln Egyetem munkatársa.
Az érzések felismerésének képességét idáig csak az embernek illetve az egy fajhoz tartozó állatoknak tulajdonították. A fajtársak érzéseit képesek valamilyen szinten feldolgozni az állatok. Más fajok érzéseinek felismerése, a képek és hangok közti érzelmi viszonyulás váltogatása, összehasonlítása és értékelése magasabb rendű agyi funkciót kíván. A nyakszirti lebenyben történik a látási ingerület feldolgozása, a halántéklebenyben a hangingerületek felvétele. Az ingerületek feldolgozása, az érzelmi reakciók feldolgozása és raktározása az agy másik területéhez, az amigdalához kötődik.
A kutatók feltételezik, hogy a kutatás további bizonyítéka az állatok rátermettségének és annak a különleges kapcsolatnak, amely kutya és ember között fennáll.