kulcsár edina
A fagyálló, amelyet leggyakrabban a gépkocsik téliesítéséhez használunk, nemcsak emberre lehet veszélyes. A kint felejtett maradékot édes íze miatt szívesen és véletlenül elfogyaszthatják állataink.
A fagyállót a benne található etilénglikol teszi veszélyessé, amely az etilalkoholhoz nagyon hasonló vegyület. A máj az emésztés során négy különböző vegyületté bontja a folyadékot és ezek mérgezéses tüneteket okoznak, amelyek
károsítják a tüdőt, a szívet és a vesét.
A macskák kifejezetten érzékenyek az etilénglikolra. A kiürült flakonban visszamaradó, vagy az autóból kicsöpögő néhány csepp elfogyasztása is elegendő ahhoz, hogy a cica elpusztuljon.
Az elfogyasztott fagyálló az alkoholra jellemző bódító hatást fejt ki. Kedvenceinknél rendezetlen mozgás, dülöngélés, tudatzavar, hányás, gyengeség, görcsök fordulhatnak elő. Gyakran lebénulnak az - elsősorban hátsó - végtagok.
A tünetek gyorsan, a méreg felnyalását követő fél-hat órán belül jelentkeznek. Feltűnhet a gazdinak, hogy sok vizet iszik az állat, majd fokozatosan csökken a vizelet mennyisége, esetleg teljesen megszűnik. Ezt követően 24-36 órán belül jelentkezik a súlyos anyagcserezavar, a vese- és az agy károsodására utaló rángógörcs.
Ha észrevesszük ezeket a tüneteket, akkor haladéktalanul forduljunk állatorvoshoz!
A mérgezést szenvedett kutyák és macskák gyógykezelését mielőbb el kell kezdeni, mert a kezelés kimenetelét az eltelt idő nagyban befolyásolja. A méreg felvételétől számított 8 órán belül még kedvezőek lehetnek az állat életkilátásai. Sok esetben még lehet segíteni. A kialakult veseelégtelenség fázisában azonban már óráról-órára romlanak az esélyek.
Elsősegélyként tömény szeszesital itatása
(állatorvossal való egyeztetés után!) segíthet, mivel az alkoholt és az etilénglikolt ugyanaz az enzim bontja le a szervezetben. Ilyenkor az alkohol valóban "orvosság" lehet.
A mérgezés kimutatása az első 16 órában vérből történik, vizeletből pedig később, maximum a 72. óráig.