5°C
17°C

Imola, Szervác névnapja

RETRO RÁDIÓ

Milliárdos károkat okozott a tavaszi fagy az Alföldön

Létrehozva2026. 05. 05. 20:25

A gazdák szerint az aszály csak tovább rontja a helyzetet.

Súlyos károkat okozott a tavaszi fagy az alföldi szőlőültetvényeken: a becslések szerint a több mint 23 ezer hektár akár 80 százaléka is érintett lehet - hangzott el a Tények műsorában. A gazdák szerint a termés nagy része elfagyott, és az aszály csak ront a helyzeten. Már a gabonaföldeken is jelentős a kár.

A tavaszi fagy után most az aszály sújtja a termést
A tavaszi fagy után most az aszály sújtja a termést (Képünk illusztráció) 

A tavaszi fagy után most az aszály sújtja a termést

A gazdák szerint a fagy okozta veszteség akár több milliárd forint is lehet ebben az évben. Az elmúlt 50 évben ehhez hasonló fagykár nem fordult elő az alföldi szőlőföldeken.

A bodza kivételével szinte minden szőlő- gyümölcsültetvény szinte teljes mértékben elfagyott, 95-100 százalékban

- mondta Ritter Imre, a Soltvadkerti Gazdakör elnöke.

A legtöbb ültetvényen már zöld hajtásokat és rügyeket sem lehet találni, ugyanis a korai felmelegedés után érkező hirtelen lehűlés elpusztította az új növényi részeket. Mindennek a hatását a boltokban és piacokon is meg lehet majd érezni, ugyanis a szakértők szerint a szőlő ára drasztikusan emelkedni fog.

A helyzeten csak tovább ront az aszály. Hetek óta nem esett eső a Dél-Alföldön, így a szántóföldi növényeket is komolyan érinti a szárazság. Különösen a búza került veszélybe, amelynek mintegy 60 százaléka már kiégett a vízhiány miatt.

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.