
Könnyek és diadal: Különdíjat nyert az izomsorvadással küzdő makettzseni - most kerekesszékből szervezi a motorostalálkozót
Vannak pillanatok, amikor az ember hobbija és szenvedélye összefonódik a sorssal. Jani, a különleges betegséggel élő férfi számára a március vége nem várt sikert hozott: bár személyesen nem lehetett ott a rangos szolnoki makettépítő megmérettetésen, alkotása mégis a csúcsra ért. Ám pihenésre nincs idő, hiszen június 27-én Nagyszénás a benzingőz és a csillogó króm fővárosává válik.
A Nagyszénáson élő, 43 éves Márta János mindennapjait egy súlyos, krónikus autoimmun betegség és izomsorvadás nehezíti meg. Szervezete saját maga ellen fordult: a folyamatos gyulladás nemcsak az ízületeit és belső szerveit támadja, hanem maradandó károsodást okozott a porcaiban és csontjaiban is. A fájdalmas deformitások és a társuló epilepszia miatt János mozgáskorlátozottá vált – rövid távon mankóra szorul, hosszabb utakra pedig kerekesszéket kényszerül használni. Azonban ezt sem lett akadálya a sikernek: makettje különdíjat nyert.

Betegsége ellenére Jani sorra nyeri a versenyeket
A magyar makettezők közössége jól tudja: Szolnokon nyerni felér egy olimpiai dobogóval. Március 28-án az ország legjobb alkotói gyűltek össze, hogy összemérjék türelmüket és precizitásukat. Jani számára ez a nap azonban más volt, mint a többi. Bár a szíve vitte volna, személyesen nem tudott részt venni az országos versenyen. Klubtársai azonban nem hagyták cserben: magukkal vitték Jani büszkeségét, egy aprólékosan kidolgozott MI-2-es helikopter makettet.
Sajnos nem tudtam ott lenni, de a fiúk elvitték a gépet. Amikor felhívtak, hogy különdíjat nyertem, elcsuklott a hangom. Nagy fába vágtam a fejszémet ezzel a modellel, de minden perc megérte
– emlékszik vissza meghatódottan Márta Jani, akinek alkotása a szakmai zsűrit is lenyűgözte. Ez a siker azonban csak a kezdet volt egy elképesztő évben.

Összefogás a makett és a motorsport szerelmeseiért
Jani nem az a típus, aki sokáig ül a babérjain. Alig múlt el a verseny, máris egy sokkal nagyobb szabású projekten dolgozik: június 27-én Nagyszénás ad otthont a 8. Autó és Motoros Kiállításnak. A kulturális központ környéke idén is benzingőztől lesz hangos, de a szervezés terhe majdnem összenyomta a házigazdát.
Egyedül kevés lennék ehhez a monumentális feladathoz”
– vallja be őszintén. Nem törődik azzal, hogy betegsége megnehezíti a feladatot, mindent megtesz a sikerért. Szerencsére a sors segítőket is küldött: egy helyi házaspár személyében talált partnereket, akikkel vállvetve küzdenek azért, hogy a rendezvény idén is felejthetetlen legyen. Jani a csapatok koordinálását vette a kezébe, és a visszajelzések minden várakozást felülmúlnak.

125 év dübörgése egy helyen
A rendezvény idén különleges jubileum előtt tiszteleg: 125 éves a magyar motorsport, így szinte minden szakág képviselteti magát. A látogatók testközelből csodálhatják meg a Rally és Rally-cross vadállatait, a Suzuki kupa versenyautóit és a leggyorsabb motorokat is.
De a kiállítás nemcsak a lóerőkről szól, hanem a lélekről is. Jani az évek alatt összegyűjtött, féltve őrzött relikviáit is közszemlére teszi.
Ezekben a tárgyakban benne van az életem, a rajongásom minden perce
– mondja. A rendezvény ráadásul teljesen ingyenes, így a szervezők célja nem a profit, hanem a közösségi élmény és a múlt tisztelete.
Nagyszénás tehát készen áll. Június 27-én a történelem és a modern technika találkozik, egy olyan ember vezényletével, aki bebizonyította: legyen szó apró makettről vagy országos fesztiválról, a szívvel végzett munka mindig meghozza a gyümölcsét és a betegség korlátai is legyőzhetők, ha megvan hozzá az akarat és a segítség.






