2°C
10°C

Natália névnapja

RETRO RÁDIÓ

„Egy beteg gyerekről gondoskodni kell” - nekiestek a Down-szindrómás fiát nevelő Valériának

KN
Szerző
KN
Létrehozva2025. 12. 09. 19:00

A tudatlan emberek betámadták a beteg gyereket nevelő édesanyát a TikTok-on. A Down-szindrómás Dominiknak az átlagemberek számára egyszerűnek tűnő feladatok is problémát jelentenek.

Kovács Valéria Ausztriában él a két kisfiával, a 10 éves, Down-szindrómás Dominikkal és a 8 éves Patrikkal. Az anyuka videókat készít a mindennapjaikról a TikTok-csatornájára, több ezer embernek ad erőt. Rengeteg pozitív visszajelzést kap, de egy-egy negatív kommentet is írnak a videói alá. Sokan nem tudják, hogy milyen az élet egy beteg gyermekkel, ezért az anyuka fontosnak tartotta, hogy reagáljon a kommentekre.

Dominik Down-szindrómás.
A Down-szindrómás Dominik fejlesztésekre jár / Fotó: Olvasói

Dominiknál egy véletlenszerű genetikai elváltozás miatt egyel több kromoszóma alakult ki, amit az orvosok sem vettek észre, csak a születése után derült ki, hogy Down-szindrómás. A 10 éves fiú nem beszél, folyamatosan fejlesztésekre jár és pelenkázni kell, de mindemellett egy csupa szív, életvidám kisfiú, aki imádja az öccsét, a 8 éves Patrikot. Édesanyjuk évek óta egyedül neveli a gyermekeit, akiket mindennél jobban szeret.

A kommentelők azonban nem mindig könnyítik meg a helyzetet, az egyik videóban Dominik hosszú körmét kifogásolták:

„Egy beteg gyerekről gondoskodni kell, miért nem lehet levágni a körmét? Kettő perc levágni a körmét annak a gyereknek” - támadtak rá a tiktokozók az édesanyára.

 

Valéria reagált a beszólásra

„Amiből ez az egész indult, az az, hogy az egyik videóban azt látták, hogy Domi körme kicsit hosszabb” – kezdte Valéria. 

Nyilván benne van a pakliban, hogy megkarmolja magát, de nem az a célom, hogy traumatizáljam a gyereket, csak azért, mert nem szereti a körömvágást, és ez nem olyan nem szereti, hogy csak sír a gyerek. Nem. Ez olyan nem szereti, hogy egy csapat kell ahhoz, hogy lefogjuk a gyereket, hogy levágjuk a körmét és ez már egyfajta erőszak a gyerek ellen. Szerintem, ha levideóznám azt, hogy milyen nálunk egy körömvágás és feltenném, rám hívnák a gyámügyet, hogy én mit csinálok a gyerekkel. Kínzom? Pedig nem, csak a körmét akarom levágni. Ha néha az látszik egy-egy videóban, hogy a gyerek körme hosszabb, mint kellene, az azért van, mert nincs kedvem háborúzni egy tízéves gyerekkel.

 

Valéria imádja a gyermekeit / Fotó: Olvasói

Nem csupán a körömvágás okoz problémát a Down-szindrómás Dominiknak 

A sajátos nevelési igényű (SNI) Dominiknak nem csak a körömvágás okoz problémát.

„Ugyanez volt kisebb korában a hajvágásnál. 7-8 éves korára jutottunk el arra a pontra, hogy most már megengedi, de akkor is van kettő percem levágni a haját, mielőtt a gyerek meggondolja magát és sikítva a másik irányba menekül. Csak nekem engedni, a fodrászra egyből nemet mond. Nem ő irányít, csak nála az érzékelés teljesen más” – magyarázta az anyuka.

Ilyen nehézséget okoz még a vérvétel is. Alapból kellemetlen még egy felnőttnek is, neki még inkább. A Down-ambulancián egy kész hadsereg szokott megjelenni, hogy tudjanak tőle vért venni. Amióta fül-orr-gégészeti műtétje volt (a covid utáni évben), azóta a fülét sem szereti, ha vizsgálják. A Dévény-tornák után a tarkójához sem lehetett sokáig hozzáérni. Most is csak félve engedi.

Valéria fontosnak tartja, hogy érzékenyítse a társadalmat, mert tudja, hogy nem ő az egyetlen SNI-s gyermeket nevelő szülő, akit igazságtalan bántás ér.

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.