1°C
4°C

Etelka, Aletta névnapja

RETRO RÁDIÓ

„Boldog gyerekkor álljon előttük is” – így mutatja meg a sérült Krisztián, hogy mit szeretne édesanyjától

Létrehozva2025. 11. 23. 06:00

Minden gyerek megérdemli, hogy élménydús, boldog gyerekkora legyen. A halmozottan sérült gyerekek éppúgy, mint egészséges társaik. Pontosan ebből a célból alapították a Zugolydát, ami immár 10 éve vállalja fogyatékos gyerekek különféle fejlesztését és napi ellátását. Az alapítványi iskola azonban csak akkor tud fennmaradni, ha adományokkal segítik a működését. December 6-ig még te is támogathatod őket!

Budapesten, a XVII. kerületben működik egy alapítványi iskola, a Völgyzugolyház, vagy ahogy a helyiek emlegetik, a Zugolyda. Az iskolát 10 évvel ezelőtt azzal a céllal alapították, hogy olyan halmozottan sérült gyerekeknek biztosítson állandó fejlesztést, akiket más intézmény nem venne fel. Az iskola a jubileumi év kapcsán gyűjtést indított, támogatások nélkül ugyanis nem tud fennmaradni. Az adománygyűjtésről és az iskola működéséről Dorner Krisztina mesélt, akinek kisfia, Dorner Krisztián szintén a Zugolyda egyik növendéke.

Folyik a fejlesztés a Völgyzugolyházban. Az alapítványi iskola hét halmozottan sérült gyereket fejleszt nap, mint nap.
Folyik az egyik csoportos foglalkozás a Zugolydában. Az alapítványi iskola halmozottan sérült gyerekeket fejleszt nap, mint nap. Baloldalt Krisztián látható.
(Beküldött fotó)

Mikor arról kérdeztük Krisztinát, hogy jelenleg hány gyerek jár a Zugolydába, a következő választ kaptuk:

Hét gyermeknek van férőhely, de jelenleg hat gyermek jár az iskolába, mert sajnos egy kisfiú angyalka lett. Mindenki súlyosan, halmozottan sérült, de minden gyermek fejleszthető. Az én kisfiam a legfiatalabb, ő 10 éves, a legidősebb gyermek pedig 15 éves. Jelenleg egy kislány jár az iskolába, a többi kisfiú

– válaszolta az édesanya.

Krisztina válasza érezteti, hogy az érintett családoknak milyen nehéz sorsot szánt az élet. Az iskola célja éppen ezért az, hogy a speciális igényű gyerekek is egy tartalmas, élményekkel teli gyerekkort élhessenek meg.

A Zugolyda diákjait egyénre szabottan fejlesztik

Zeneterápia, kutyás terápia, rendszeres gyógytorna, gyógymasszázs, csoportos- illetve egyéni foglalkozások, napközi – csak pár példa a Zugolyda mindennapjaiból.  Ugyanakkor nem csak hétfőtől-péntekig áll nyitva az iskola ajtaja, havonta egy hétvégén például családi hétvégét tartanak, aminek a lényege, hogy amíg a sérült gyerekek hétvégén is iskolában vannak, addig a szülők kicsit ki tudnak kapcsolódni, esetleg a többi – sokszor egészséges – tesóval programozni. Minden évben hatalmas élmény a nyári tábor is, amikor strandolni viszik a gyerekeket, vagy épp az iskola udvarán állítanak fel egy medencét.

A Völgyzugolyház halmozottan sérült diákjai épp zeneterápián vesznek részt.
A Völgyzugolyház halmozottan sérült diákjai épp zeneterápián vesznek részt (Ripost olvasói fotó)

Az ide járó gyermekek nem beszélnek, de az iskola erre is kidolgozott egy megoldást. Van egy eszköz, az úgynevezett kommunikátor, amit minden nap hazaadnak a pedagógusok. Arra felmondják, hogy mit csináltak aznap, aztán otthon a szülők is felmondják rá, hogy otthon mi történt velük. Krisztina kisfia, Krisztián például nagyon szereti ezt a módszert, örömében ujjong, amikor visszahallgatják szülei a napi beszámolót. Így lényegében egy kicsit olyan, mintha ő mesélne a napjáról.

Ha a beszédük nem is,  de attól még a gyermekek kommunikációja fejleszthető, Krisztina kisfiának, Krisztiánnak például van egy AAK-s terápiája, ami a szeme mozgását követi. A szemegérrel Krisztián rá tud mutatni a monitoron megjelent képekre és így jelezni tudja, hogy mit szeretne, vagy mire gondol.

Krisztián az iskola előtt nagyon zárkózott volt, nehezen nyitott új emberek felé és az evés is problémás volt számára. Az itt töltött évek során azonban sokkal jobban veszi az akadályokat, könnyebben alkalmazkodik új emberekhez, fejlesztik a rágását és a pohárból ivást is, de arra is tanítják, hogyan legyen el egyedül.

Halmozottan sérült gyerekek szülei alapították az iskolát

Krisztina szerint a Zugolydában nagyon jó a szülői közösség. Egyrészt sorstársakként nagy támaszai egymásnak, másrészt minden szülő rengeteget tesz azért, hogy az iskola flottul működjön. A mostani adománygyűjtésben is például minden szülő nagykövetként vesz részt.

Mindenki kiveszi a részét, ki így, ki úgy, ki miben ügyes. Az apukák fúrnak-faragnak, az anyukák sütnek, vagy épp beszerzik azt, amire szüksége van az iskolának

– mondta a lapunknak Krisztina.

  • 10 évvel a megalapítása után a Zugolyda most az emberek segítségét kéri. IDE kattintva Krisztina linkjével te is támogathatod az iskolát, hogy még sok 10 éven át csalhasson mosolyt a beteg gyerekek arcára. A cél 10 millió forint, amit Mikulás napjáig, december 6-ig vár az iskola.

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.