Krausz Gábor
Eddig több mint nyolcezer állat leöléséről döntött a hatóság, míg az 50 évvel ezelőtti járvány során ilyen intézkedést nem kellett bevezetni. Mi ennek az oka, és hogy áll most a száj- és körömfájás járvány az országban? Mutatjuk a válaszokat!
Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás járvány. Ezúttal két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolta az RSZKF vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A két telepen összesen 3500 marhát kell emiatt leölni és további járványvédelmi intézkedéseket is bevezetnek a térségben. Mik ezek és miért van egyáltalán szükség a marhák leölésére, ha az 50 évvel ezelőtti járvány idején nem ez volt az eljárás?
A Darnózselin és Dunakilitin található gazdaságokban április 1-jén azonosította a Nébih a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget április 2-án, reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. Így jelenleg eddig
Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte a két új, fertőzött telepen lévő szarvasmarhák vakcinázását és azok felszámolását. Ez további 3500 marha (2500 Dunakilitin és 1000 Darnózseliben) leölését jelenti az eddigi 4700 mellett (Kisbajcs 1700, Levél 3000). Az érintett területen a hatóság védő- és megfigyelési körzetet állít fel, amelyekben a szigorított előírások lépnek életbe. Emellett Nagy István agrárminiszter is új intézkedéseket jelentett be. A közösségi oldalára feltöltött videó szerint Rajkától Esztergomig minden határátkelőnél fertőtlenítő pontokat alakítanak ki, vagyis mostantól csak úgy lehet be- és kilépni az országból, ha fertőtlenítésen esnek át a járművek. Emellett az autópályán Hegyeshalomtól Bőnyig minden kihajtónál szintén fertőtlenítő pontokat, fertőtlenítő szőnyegeket helyeznek el,
Az intézkedések sikeres végrehajtásához a honvédségtől kért segítséget, hogy rendezetten, fegyelmezetten, a nap 24 órájában, ellenőrzött körülmények között tudják a vírus elleni védekezést folytatni – közölte a miniszter.
Legutóbb az 1970-es években volt Magyarországon száj- és körömfájás járvány. Akkor nem ölték le a marhákat, most viszont a fertőzött gazdaságokban kivétel nélkül mindet. Mi ennek az oka? Erre a kérdésre Lázár János válaszolt Kisvárdán. Az építési és közlekedési miniszter szerint ha a vírus bejut a telephelyekre, akkor ott minden jószág elpusztul. Ezzel szemben, amikor az 1970-es években megjelent a vírus, volt még esély arra, hogy túlélje az állatállomány. Ennek oka pedig nem más, mint az akkor tartott állatok fajtája, ellenálló képessége.