Krausz Gábor
Az Európai Bizottság nem tette egyértelműen nyilvánossá, milyen tevékenységeket finanszíroznak uniós pénzekből az NGO-k. Döbbenetes, hogy nincs aktív ellenőrzés.
Döbbenetes visszaélésről ír az Euractiv, miután az Európai Számvevőszék közölte a civil szervezetek (NGO) uniós támogatásáról szóló jelentését. Az európai civil szervezetek 2021 és 2023 között bő 7 milliárd eurós uniós támogatást kaptak, de ez a finanszírozás nem átlátható és elszámoltatható. Az ellenőrök megdöbbentő értékelése abból adódik, hogy Brüsszel nyíltan vitatkozik a nem kormányzati szervezetek uniós finanszírozási szerepéről, és azt sugallja, hogy a probléma sokkal mélyebb, mint azt korábban gondolták.
„Azt találtuk, hogy a civil szervezetek uniós finanszírozása túl átláthatatlan, és az átláthatóság hiányától szenved” – mondta a vizsgálatot vezető Laima Andrikienė. A Bizottság „nem hozott nyilvánosságra bizonyos uniós finanszírozású érdekképviseleti tevékenységeket, mint például a lobbitevékenységet”, és nincs „aktív ellenőrzés, hogy a támogatott civil szervezetek tiszteletben tartják-e az uniós értékeket” – mondta, hozzátéve, hogy ezek a „hiányosságok az EU-t hírnévkockázatnak teszik ki”. Amióta az EU végrehajtó testülete 2024 májusában felülvizsgálta finanszírozási irányelveit, a civil szervezetek és progresszív politikai szövetségeseik azzal vádolják a jobbközép politikusokat, hogy tekintélyelvű taktikát alkalmaznak a nemkívánatos hangok elnyomására. A központi állítás az volt, hogy a bürokraták visszaéltek civil szervezetekkel, hogy áttörjék a végrehajtói-jogalkotási akadályt a LIFE programon keresztül környezetvédelmi csoportoknak odaítélt titkos szerződések révén. Az új jelentésben a könyvvizsgálók azt mondták, hogy visszaélésre utaló bizonyítékot találtak, de nem jelentettek be strukturális problémát.
Brüsszel nem adja ki a politikai aktivisták listáját
A Fidesz uniós parlamenti képviselőcsoportja az európai ombudsmanhoz fordult a nem kormányzati szervezetek (NGO) finanszírozásának ügyében, mert az Európai Bizottság a jelek szerint nem hajlandó kiadni a politikai aktivistákkal kötött szerződések listáját – nyilatkozta korábban Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője az MTI-nek.
A képviselő elmondta: információik szerint az ilyen szerződések száma meghaladhatja a tízezret. Emlékeztetett, hogy 86 közérdekű adatigénylést nyújtottak be korábban az Európai Bizottsághoz, a főigazgatóságokhoz, illetve a háttérintézményekhez. „A válaszok nagy része megérkezett, és ami a főigazgatóságokat illeti, kivétel nélkül elutasító válaszokat kaptunk” – hívta fel a figyelmet.