Szoboszlai Dominik
Napokkal ezelőtt hunyt el egy lakó az újpalotai társasházban. A helyiek elősör csak a bűzre figyeltek fel, ám aztán kiderült, mi is történt valójában. A bűz a társasházban azóta is árad, és a lakók képtelenek elviselni.
- Förtelmes! Nem tudunk megmaradni a saját lakásunkban a szagtól! - panaszkodott több lakó is, akik Újpalotán, a Páskomliget utca egyik társasházában élnek. A Ripost információi szerint február 4-én az egyik lakásban meghalt egy ott élő 50 év körüli férfi, ám ezt csak napokkal később vették észre. Akkorra már minden emeleten terjengett az orrfacsaró szag. A bűz a társasházban elviselhetetlen azóta is, mindenkit megőrjít.
Borzasztó, február 4-én találták meg egy elhunyt lakótársunkat, aki már 9-11 napja halott volt. A lakásból áradó bűz már előtte is érezhető volt, de azóta sem szűnt meg, hogy elvitték a holttestét. A közös képviselőnk, a jegyző és az ANTSZ egymásra mutogattak, miközben a ház lakói tehetetlenül szenvednek a szagtól. Azóta előkerült a tulajdonos és fertőtlenítettek, de a takarítást nem végezték el, így a bűz ugyanúgy beborítja az egész lépcsőházat. Tarthatatlan, hogy egy ilyen közegészségügyi problémáért senki nem vállalja a felelősséget! Meddig kell még várnunk, hogy valaki intézkedjen?
- írta posztjában az Ittlakunk.hu portálcsoport 15. kerületi lapjában az egyik lakó, aki már nem bírja elviselni a szagot.
Ezt a rettenetet semmivel se lehet összehasonlítani
– erősítette meg lapunknak Anikó.
- Rettenetes. Az a baj, hogy a szellőzőkön keresztül áramlik a levegő, így teljesen mindegy, ha mi, mondjuk, lefóliázzuk az érintett lakás ajtaját, a lakások között akkor is jár a levegő. Egyszerűen nem bírok a lakásomban megmaradni. Aludni végképp nem tudok ilyen körülmények között, így addig, amíg nem oldódik meg a szaghelyzet, én csak pár holmimért ugrok haza, a testvéremnél szálltam meg.
Vannak akik már találkoztak hasonló esettel.
Nálunk pár évvel ezelőtt volt hasonló szitu. Hiába takarították és fertőtlenítették az érintett lakást (állítólag félmillió forintért!!), de sajnos a közös szellőzőrendszerhez és stranghoz nem nyúltak, így még hetekig jöttek a döglegyek és a szagok.
Sajnos nekem van saját tapasztalatom
– írta egy másik hozzászóló. Náluk pont egy ilyen haláleset történt.
Mi úgy oldottuk meg, hogy hónapokig bukóra nyitva volt az ablak. Utána a folyosón nem lehetett már érezni, a lakásban igen. Akkor szűnt meg a szag, amikor kifestettek a lakásban és a festő tanácsára felszedtük a padlószőnyeget is
- számolt be. Az újpalotai helyi lap megkérdezte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központot, mi a teendő ilyen esetben.
"Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 44. §-a kimondja, hogy a megfelelő közegészségügyi állapot fenntartásáról az érintett ingatlan tulajdonosának, jelen esetben az elhunyt örökösének kell gondoskodnia.
Amennyiben az örökös nem tesz eleget ennek a kötelezettségének, bejelentéssel a területileg illetékes Budapest Főváros Kormányhivatala XV. Kerületi Hivatal Népegészségügyi Osztályához (telefon: 06-1-550-3782; 06-1-550-3781; e-mail: [email protected]) fordulhatnak annak érdekében, hogy kötelezzék az örököst a szükséges intézkedés elvégzésére.
Fertőzésveszély esetén a hatóság elrendelheti a fertőtlenítést, ha az örökös nem képes saját eszközeivel megoldani a problémát. A fertőtlenítést egy erre engedéllyel rendelkező szakember vagy cég végezheti el, aminek a költségét az érintett ingatlan örökösére terhelik" – válaszolták.