tóth gabi
Minden negyedik Google-telefon veszélyes lehet. Régi vita, hogy az iOS vagy az Android a biztonságosabb, egy friss kutatás pedig eldönteni látszik a kérdést.
Hosszú ideje vitás kérdés az okostelefonok piacán, hogy a Google vagy az Apple rendszere a biztonságosabb. Tény, hogy a hackerek mindkettő felhasználóira fenik a fogukat, de a friss számok egyértelműen azt mutatják, hogy az Android az igazi célpont. De ez még nem minden: az ilyen rendszert használó készülékek negyedét kellene lecserélni vagy legalábbis frissíteni, ezek ugyanis már a legalapvetőbb védelmet sem nyújtják az online támadások ellen. Ez 750 millió készüléket jelent. Cseppet sem megnyugtató szám...
Kezdjük a nem túl bizalomgerjesztő statisztikákkal, melyről a Forbes számolt be! A Lookout biztonságtechnikai csapat összegyűjtötte a 10 leggyakoribb gyenge pontot, ami a böngészőket érinti. Mind a Chromiun-forráskódú böngészőket érinti, mint amilyen az Edge, az Opera, illetve természetesen maga a Google Chrome. Az öt legjellemzőbb mobiltelefonokat érintő sebezhetőség ugyancsak mind az Android-rendszeré. További aggasztó szám: a hét legjellemzőbb fenyegetéstípus közül öt valamilyen kémprogram-alapú. A Lookout 2024 harmadik negyedévében 100 ezer különböző, már telepített, fertőző alkalmazást számlált, ami 33 százalékkal magasabb szám az előző negyedévhez képest – azaz mobiljaink jelentősen több vírust gyűjtenek be, mint korábban.
És akkor most jöjjön a fekete leves! A jelenleg nagyjából 3 milliárd Android-alapú okostelefon közül, ami jelenleg használatban van, 10 százalék az Android 9 és 10 aránya. Ezeknek a támogatása 2022-ben illetve 2023-ban ért véget. Aggasztóbb azonban, hogy minden negyedik készülék (azaz 750 millió mobil!) Android 11-et vagy 12-t futtat. A 11-es rendszer támogatása 2024 februárjában szűnt meg, és a trendeket figyelve várható, hogy hamarosan a 12-esé is megszűnik. Ez azt jelenti, hogy az Android-mobilok negyede vagy egy éve nem kapott semmilyen biztonsági frissítést, vagy pedig az utolsó frissítések egyikét kapja, azaz hamarosan már nagy valószínűséggel nem lesz védve a támadások ellen. Azt pedig ugye mondanunk sem kell, hogy ilyenkor az ember nem csak a privát adataival, levéltitkaival játszik, illetve azt kockáztatja, hogy egy-egy fotója illetéktelen kezekbe kerül, hiszen a hackerek elsősorban a bankszámlánkra hajtanak – sajnos egyre több esetben sikerrel.