Szoboszlai Dominik
A genetikai tesztek alkalmazása akár 40 százalékkal is növelheti bizonyos betegségek korai felismerésének esélyét.
Az emberi genetikai állomány korai feltérképezése nemcsak a betegségek megelőzésének kulcsa, hanem az egészségügyi rendszer fenntarthatóságának záloga is - írja az origo.hu. A genetikai tesztek alkalmazása akár 40 százalékkal is növelheti bizonyos betegségek korai felismerésének esélyét. Szakértők szerint a magyar háziorvosi rendszer preventív mozgásterének növelésével évente akár 25-30 ezer haláleset is megelőzhetővé válhat.
Az elmúlt években jelentős áttörés következett be a magyar egészségügyben a preventív medicina területén, különös tekintettel a genetikai tesztek szélesebb körű elérhetőségére. A genetikai tesztelés a prevenció következő szintjét jelenti: ezeket a vizsgálatokat elegendő egyszer elvégezni az ember élete során, hiszen a genetikai állományunk nem változik.
A szakértők szerint a következő évtizedben az egészségügyi ellátás súlypontja a betegségek kezeléséről egyre inkább azok megelőzésére helyeződik át, amiben kulcsszerepet játszanak a korszerű genetikai vizsgálatok.
A legfrissebb statisztikák szerint a genetikai tesztek alkalmazása akár 40 százalékkal is növelheti bizonyos betegségek korai felismerésének esélyét. A magyar háziorvosi rendszerben a preventív szolgáltatások fejlesztésének jelentősége kiemelkedő, szakértői becslések szerint a háziorvosok hatékonyabb preventív tevékenységei révén az Eurostat kutatásai szerint potenciálisan 25-30 ezer haláleset lenne megelőzhető évente.
Bár az alapellátás szintjén még mindig vannak fejlesztendő területek, a genetikai vizsgálatok szélesebb körű alkalmazása jelentős előrelépést hozhat.
A klinikán bevezetett átfogó genetikai szűrőprogram, amely elsőként teszi elérhetővé Magyarországon a Fagron Genomics legújabb generációs genetikai tesztjeit, lehetővé teszi, hogy személyre szabott prevenciós stratégiákat dolgozzunk ki pácienseink számára – magyarázta az Origonak Győri-Dani Veronika, a Diagnost & Therapy szakértője. Például ha valakinél magasabb genetikai kockázatot azonosítanak bizonyos anyagcserét érintő megbetegedésekre, gyakoribb szűrővizsgálatokat javasolhatnak, vagy speciális életmódbeli ajánlásokat fogalmazhatnak meg.
A szakértők szerint a genetikai tesztek különösen az alábbi területeken nyújtanak jelentős előnyöket:
A hazai egészségügyi szakértők becslése szerint 2030-ra a magyar lakosság mintegy 30 százaléka részt vehet valamilyen genetikai szűrővizsgálaton. Ez egy olyan befektetés az egészségbe, amely hosszú távon többszörösen megtérül – hangsúlyozta az orvos.
A korai felismerés és megelőzés nem csak emberi életeket ment, de jelentősen csökkenti az egészségügyi ellátórendszer költségeit is.
Mi az a preventív medicina?
A preventív medicina az orvostudomány azon ága, amely a betegségek megelőzésére és korai felismerésére összpontosít, szemben a már kialakult betegségek kezelésével. A modern preventív medicina eszköztárában kiemelt szerepet kapnak a genetikai vizsgálatok, amelyek lehetővé teszik a betegségekre való hajlam korai felismerését és a személyre szabott megelőzési stratégiák kidolgozását. A genetikai tesztek egyedülálló előnye, hogy életünk során elegendő egyszer elvégezni őket, mégis egy életen át használható információt szolgáltatnak egészségünk megőrzéséhez.
A longevity az orvostudomány és az egészségmegőrzés azon területe, amely az emberi élet meghosszabbítására és az életminőség javítására összpontosít. Nem csupán az élettartam növelése a cél, hanem annak biztosítása is, hogy az évek egészségesen, aktívan és vitalitással teljenek. A longevity megközelítésében kiemelt szerepet kapnak az öregedési folyamatok megértését célzó kutatások, valamint az olyan preventív és életmódalapú stratégiák, amelyek lassítják az öregedés negatív hatásait.
Az új technológiák, például
lehetőséget kínálnak a szervezet regenerációs képességének fokozására. A longevity szemlélet hangsúlyozza az egészségmegőrzés fontosságát az élet minden szakaszában, és személyre szabott megoldásokat kínál az aktív és egészséges életévek maximalizálására.