Létrehozva: 2024.12.31.

Így használd a tűzijátékot biztonságosan

Nagyon körültekintőnek kell lennie annak, aki házi tűzijátékkal akarja búcsúztatni az ó évet. Petárdázni idén szilveszterkor is tilos, de a legális árusoktól vásárolt tűzijáték is rendkívül szigorú keretek közé van szorítva. Mutatjuk, mik a legfontosabb szabályok, hogy az újév ne bírsággal, vagy balesettel induljon.

Tilos a petárdázás

A tűzijátékok felhasználásának szabályai nem változtak az elmúlt egy évben. Továbbra is tilos magánszemélynek petárdát vásárolni, birtokolni és felhasználni. Ha valaki mégis petárdázik, a hatóságok akár 150.000 forintra is büntethetik azt, akit szabálytalan eszközzel kapnak el.

Számokkal jelölik

Négy pirotechnikai osztályt különböztetünk meg. Ahogy növekednek a számok, úgy szigorodnak a használati feltételek is. Magánszemélyek csak az első három osztályozású eszközöket vásárolhatják meg. A négyes számú pirotechnikai osztályba sorolt termékek nagy kockázattal járnak, kizárólag pirotechnikus által használhatóak, zajszintjük nem ártalmas az emberi egészségre.

Alacsony kockázattal jár

Az első osztályba tartozó pirotechnikai eszközök alacsony kockázatúak, zajszintjük minimális, és 14 éves kortól engedély nélkül, zárt térben is használhatók. A második osztályú eszközök szabadban, behatárolt területen használhatók, 16 éves kortól egész évben vásárolhatók, fiatalabbak pedig szülői felügyelettel használhatják.

Nem kell hozzá engedély

A hármas pirotechnikai osztályba tartozó termékek, mint a rakéták és telepek, közepes kockázatúak, és csak szabadban, nagy nyílt területen használhatók. Ezeket a nagykorúak december 28–31. között engedély nélkül megvásárolhatják, birtokolhatják és tárolhatják. Használatuk csak december 31-én 18 órától január 1-én 06 óráig engedélyezett közterületen, a szabályok betartásával. Szabálysértés esetén rendőrségi eljárás indítható.

Megbízható helyről vegyük

Pirotechnikai termék csak működési engedéllyel rendelkező nyílt árusítású üzletből, vagy forgalmazó raktárkészletéből, bevásárlóközpontok környékén felállított konténerekből vásárolható. Ne vásároljunk tűzijátékot illegális árusoktól, aluljáróban, piacon, vagy csomagtartóból, hiszen ezek eredete ismeretlen, nem biztonságosak.

Ügyeljünk a szállításra

A pirotechnikai eszközök csak akkor szállíthatók biztonságosan, ha a kanóc vagy gyújtóhely védősapkája a helyén van. Ne hagyjuk a tűzijátékot az autóban, ezzel ugyanis a jármű kiégését is kockáztatjuk. Ügyeljünk arra, hogy szállítás közben ne érje őket csapadék, és otthon se tegyük az eszközöket párás, nedves helyre. Az átnedvesedett tűzijátékokat akkor se használjuk, ha megszáradtak, mert a víztől tönkremennek és hibásan működnek.

Gyerekektől zárjuk el

Hazaérve a megvásárolt tűzijátékot zárjuk el a gyermekektől és a háziállatoktól. Nem lehet tűzveszélyes anyagokkal együtt tárolni, ahogyan tetőtérben, pincében és alagsorban sem. Kazán, kandalló, cserépkályha, hősugárzó mellé se tegyük, mert a nagy melegtől idő előtt elindulhatnak. Olyan helyre zárjuk el ezeket, ahol nem éri őket károsodás, csapadék, napfény, vagy sugárzó hő.

tűzijáték szilveszter petárda
Illusztráció / Fotó: Szalay Károly / Kisalföld

Tartsuk be a biztonsági távolságot

A harmadik pirotechnikai osztályú tűzijátékokat csak szabadtéren és közterületen használhatjuk, ezért ne indítsuk el egy társasházi ablakból vagy erkélyről. Menjünk le az utcára és a házaktól, emberektől távolabb működtessük. Tartsuk be a biztonsági távolságot, mely akár 15 méter is lehet. Ha szabálytalanságot tapasztalunk a felhasználás során, készítsünk videófelvételt, és tegyünk feljelentést a lakóhelyünk szerinti illetékes rendőrkapitányságon.

Nincs biztonságos eszköz

A pirotechnikai eszközök nagyon súlyos, akár halálos sérülést vagy milliós károkat is okozhatnak. Ezért mindig győződjünk meg arról, hogy semmi nem áll a kilövés útjába: rakétát ne indítsunk fák, villanyvezetékek alól, vagy közvetlenül épületek mellett. Ne irányítsuk emberekre, állatokra, növényekre, járművekre, épületekre. Ha tűz keletkezik, hívjuk a 112-es segélyhívó számot.

Kézből ne indítsuk

A telepeket sík talajra helyezzük. A rakétákat ne indítsuk el földbe szúrva, hanem használjunk vetőcsövet, de egy üres pezsgősüveg is megfelel a célnak. Soha ne irányítsuk emberekre, állatokra, növényekre, épületekre. A biztonság kedvéért legyen a közelben tűzoltó készülék, de legalább egy vödör víz.

Előzzük meg a balesetet! / Csúnya vége lehet

Gyakori eset, hogy a tűzijátékok, rakéták megrongálják az utcán parkoló autókat, de egy kis odafigyeléssel és tervezéssel sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a baleseteket. Szilveszter éjjelén ne parkoljunk az utcán, ha lehetőség van rá, vigyük az autónkat garázsba vagy más biztonságos helyre. Erős szélben ne használjuk fel őket.

Fotózzuk le a kárt

Ha mégis bekövetkezik a baj, elsősorban próbáljuk felderíteni az elkövetőt. Akár megtaláltuk, akár nem, szükséges a balesetet írott formában és fotókkal dokumentálni, valamint tegyünk bejelentést a lakóhelyünk szerinti illetékes rendőrkapitányságon, vagy hívjuk a 112-es segélyhívó számot.

Vigyük vissza a maradékot

Csak annyi tűzijátékot vásároljunk, amennyit szilveszterkor elhasználunk. A fel nem használt vagy hibás, lejárt szavatosságú harmadik pirotechnikai osztályba tartozó tűzijátékokat 2025. január 5-ig a vásárlás helyére kötelesek vagyunk ezeket az eszközöket visszavinni, és a pirotechnikus pedig köteles visszavenni ezeket az eszközöket. Sokan nem tudják, de a leadott tűzijátékok árát a vásárlók nem kapják vissza.

Forrás: Fanny magazin

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek