tóth gabi
A győri állatkert igazgatója Afrikába utazott, hogy segítsen a veszélyeztetett állatokon. Kutat fúrtak és elefántokat, valamint oroszlánokat nyakörveztek. A Hír televízió pedig betekintést nyerhetett az afrikai munkálatokba.
A győri Xantus Alapítvány az állatkerti és a természetes élőhelyükön élő vadvilág megőrzése érdekében jött létre. Immáron harmadik éve a tanzán Mkomazi Nemzeti Park fajfenntartó és edukációs programjainak legfőbb támogatója.
Az Mkomazi Nemzeti Park Tanzánia északi részén található és majdnem 3500 négyzetkilométer kiterjedésű. A név a helyi törzs nyelvén annyit jelent, hogy nincs víz. Csak elefántból mintegy 3 ezer egyed él a körzetben és mivel félsivatagos a régió, ezért a száraz évszakban a legnagyobb szárazföldi állatoknak nem áll rendelkezésükre elegendő víz, emiatt az állatok gyakran elhagyják a nemzeti parkot és a környező falvak víznyerőiből próbálnak meg folyadékot szerezni. Ez konfliktust okoz a vadállatok és az emberek között, ezen próbáltak meg segíteni többek között a győri Xantus Alapítvány szakemberei, ezért egy új kutat fúrtak az állatok számára.
Majdnem 2 éven át tartó előkészületek előzték meg a nagyjából 3 hétig tartó munkát. Ez a projekt magában foglalja a fúrást, a napelem telepítését és a szivattyús felszerelést. A kút fúrásánál 80 méter mélyre kellett lemenniük, hogy a vízkibocsátás több mint 6 ezer liter legyen óránként.
Nekem nagyon tetszik ez a természetes jelleg, hogy nem ásunk egy hatalmas lyukat és töltjük fel vízzel, hanem így hagyjuk elárasztani ezt a területet, de kiderül majd, hogy az állatok mennyire akarják és mennyire tudják így használni.
-mondta el Dr. Andréka György, aki hozzátette, hogy a kútfúrás mellett a másik fontos feladatuk a nyakörvek elhelyezése volt néhány állatra.
Az elefántokat és az oroszlánokat az országban veszélyes állatoknak nevezik , mert bemennek a falvakba és elpusztítják az ingatlanokat, károkat okozhatnak, sőt ölhetnek is. Ezért néhány állaton nyakörvet helyezünk el, hogy tudjuk, mikor és hol vannak. Amikor az állatok közel járnak a felállított határhoz, akkor kiküldünk egy csapatot, amely elüldözi őket onnan, ahová nem szabad bemenniük
-mondja Dr. Emmanuel Macha, a tanzán nemzeti parkok vezető állatorvosa.
Az első nyakörvet ezúttal pedig egy 14 év körüli borjas elefánttehénre tették fel, aminek a figyelésével nyomon tudják követni az egész csapat mozgását. A műveletet úgy hajtották végre, hogy egy nagyon-nagyon ügyes, hátsócombba történő belövés után elkábult és elfeküdt az elefánt, és az összeszokott csapat 25 perc alatt elvégzett minden munkát.
Ez a feladat azért volt nagyon fontos, mert ha az állatok elhagyják a nemzeti park területét, az konfliktust okoz az emberek és a vadon élő állatok között.