kulcsár edina
Jelentős, mondhatni, történelmi mérföldkőhöz érkezett a magyar horgászközösség, miután kiadták az egymilliomodik horgászengedélyt. Mára nem csupán hobbi, ha valaki pecázik Magyarországon – mondta az egymillió horgászengedély kapcsán a Magyar Országos Horgász Szövetség elnöke.
A Magyarországon kiadott egymillió horgászengedély jelzésértékű: jól mutatja azt a tényt, hogy a magyar horgászközösségnek nem csak egymillió tagja van, hanem utánpótlása is – olvasható a csakapeca.hu oldalon. Ugyanis az egymilliomodik regisztráció tulajdonosa egy tízéves, Győr-Moson-Sopron vármegyei gyermek. Nem mintha az immár millió tagot számláló közösségnek attól kellene tartania, hogy a közeljövőben jelentősen megcsappanna a taglétszám.
Ez a szám is azt mutatja, hogy a horgászat ma már nem csupán egy hobbi, hanem egy igen jelentős közösségépítő erő, amely összeköti a természetet kedvelő embereket. A MOHOSZ célja, hogy folyamatosan biztosítsuk a megfelelő körülményeket a horgászok számára. A kormányzattal közösen dolgozunk a Nemzeti Horgászturisztikai Stratégián a horgásztársadalom érdekében, ezzel is segítve azt, hogy szabadidejüket megfelelő körülmények között tudják eltölteni
– mondta a szövetség elnöke, Szűcs Lajos.
A szövetségi vezető szerint az, hogy ma ennyien hódolnak Magyarországon ennek a szenvedélynek, nagyban köszönhető a kormányzati támogatásnak, valamint jelzi a horgászatot népszerűsítő programok sikerét is.
Az egymillió kiadott horgászengedély kapcsán a miniszterelnök főtanácsadója, Nyitrai Zsolt példaként említette, hogy 2016-tól megszűnt a kereskedelmi célú halászat és a MOHOSZ lett a legtöbb hazai vízterület haszonbérlője, ezeknek a vizeknek pedig a különböző horgászszervezetek lettek a halgazdálkodási hasznosítói. De komoly eredményként említette még a 2018-as online konzultáció tapasztalatai alapján életre hívott Magyar Horgászkártyát, amellyel az elektronikus ügyintézés útjára lépett a szövetség. Mindezek mellett még modern halgazdálkodáshoz szükséges eszközökkel, valamint különböző szövetségi pályázatokkal is támogatják a haltelepítéseket, az utánpótlás-nevelést, valamint a versenysportot és a közösségi rendezvényeket is – mutatott rá Nyitrai Zsolt arra, hogy a magyar horgászok ügyét a kormányzat is a szívügyeként kezeli.
Ezek nélkül az intézkedések nélkül aligha lehetne arról beszélni, hogy a horgászat mára Magyarország legnépszerűbb szabadidős tevékenységévé vált.