tóth gabi
Már javában tart a téli tüzelő beszerzésének időszaka, amit a csalók is kihasználnak. Honnan lehet tudni, hogy megbízható egy tűzifa árus és melyik biztosan nem az? Erre kell odafigyelni!
Tűzifa több helyről is beszerezhető télre: erdőgazdaságokból, tüzépről, mozgóárusoktól, viszonteladóktól. Viszont sok köztük a csaló, ezért kellő odafigyeléssel kell vásárolni. Mielőtt nyílna a pénztárcánk, ezekre a kérdésekre jó, ha választ kapunk!
A székesfehérvári állami erdőgazdaság, a Vadex Zrt. nevét felhasználva hirdettek csalók olcsó tűzifát. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőre telefonos próbavásárlás során buktatta le a szélhámost. Arra hívják fel a figyelmet, hogy senki ne rendeljen tűzifát a 06-30/681-1933-as telefonszámon, valamint ne utaljon a 12100011-17935454 számlaszámra!
A fenti telefonszámon való egyeztetés során a csalók jelezték, hogy száraz tűzifát tudnak kiszállítani a jövő hét folyamán, és a fa származási helyeként a székesfehérvári erdészetet jelölték meg. A nagy érdeklődésre való tekintettel csak a teljes vételár előre utalásával biztosították volna a következő heti szállítást, így egyúttal meg is adták a számlaszámot, amire a pénzt várták. Ezt hallva a Nébih ellenőre felfedte magát, a hívott fél pedig azonnal bontotta a vonalat.
A csalásokhoz és jogszerűtlen hirdetésekhez használt adatokat, valamint telefonszámokat a Nébih kereshető formában közzéteszi, így ebben a listában érdemes először ellenőrizni a tűzifahirdetésekben megadott telefonszámokat. Fontos tudni, hogy a szállítási költségek nagyon magasak, így azokat a hirdetéseket, amelyekben nem egy konkrétan lehatárolt területre, hanem az egész országra vagy teljes országrészekre kínálnak tűzifát eladásra, fenntartással kell kezelni. Ez ugyanis annak a jele, hogy a kiszállított tűzifával nagy valószínűséggel átverik a megrendelőt, hiszen a tűzifa- eladások egyik jelentős árnövelő tényezője a szállítási távolság, amelynek a költsége meg kell, hogy térüljön. Emellett a messziről jött fuvarost sokkal nehezebb utolérni, mint a helyi illetőségűt, akinek telephelye is van.
Amennyiben ezekre a kérdésekre nem hajlandó vagy nem tud válaszolni a hirdető, esetleg nemleges választ ad, akkor attól a személytől kockázatos a vásárlás-figyelmeztet a Nébih.