tóth gabi
Elérkezett az árvízi védekezés tizenkettedik napja. Jelentősen javult a helyzet az érintett folyószakaszokon, hamarosan az egész ország fellélegezhet.
Orbán Viktor a kedd reggelt az operatív törzs ülésén kezdte. Az ott elhangzott legfontosabb információkat a sajtó képviselőivel is megosztotta a miniszterelnök az árvízinfó keretében.
A kormányfő azzal kezdte a tájékoztatót, hogy az operatív törzs kedden még dolgozik. Erre azért is van szükség, mert ma Mohácsnál lesz a tetőzés. Az operatív törzs ülésén az is elhangzott, hogy a héten várható csapadék, de az nem befolyásolja a tetőzést. Az apadás gyors ütemben zajlik, az egészségügyi szakembereknek egyre fontosabb feladat lesz a következő napokban.
Orbán Viktor tudatta, hogy 510 kilométeren védekeztek hétfőn. Közölte: minden okunk megvan azt remélni, hogy árhullám sehol nem csap majd át a gátrendszeren. A hét első napján 4458-an védekeztek. Budapest felett pedig már nincs olyan helyszín, ahol kritikus védelem kellene.
Kedden rendezetten ki tudjuk kísérni Mohácsnál a vizet
- jelentette ki a miniszterelnök, aki ezt követően arról is beszélt, hogy a vízügyesek 5500 kilométert tettek meg gyalog a védekezés során, ez a teljes magyar határvonal kétszerese - tette hozzá. 6,5 méterrel emelkedett meg a Duna a korábbi héthez képest: 141 centiméteres vízmagasságról közel 8 méterre nőtt a Duna.
A 2024-es dunai árvízben 40 kilométeres szakaszon építettünk ki ideiglenes védműveket, 4,5 km-en épült mobilfal. A védekezésnél fel nem használt homokzsákokat az önkormányzati és állami raktárakba viszik, a zsákokat eltesszük a következő árvízre, ami remélhetőleg minél később lesz. Az árvízzel érintkezett zsákokat megsemmisítjük
- magyarázta a miniszterelnök, aki végül
köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a sikeres védekezésben.
Orbán Viktor elmondta, hogy a következő kihelyezett kormányülés egyik kulcsfontosságú témája a további mobilgátak építése lesz.
Számos közegészségügyi kihívás van az árvíz levonulása után, amire fel kellett készülni - mondta Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos szerint a legfőbb feladat, hogy a különféle szennyeződéseket a Duna ne tudja bemosni a medrébe.
A fertőzés veszélye akkor következne be, amikor az ár levonul. A takarítást, fertőtlenítést a települések között a Magyar Közút, míg a településeken az önkormányzatok végzik.
A fertőtlenítéshez szakmai segítséget nyújtunk - tette hozzá. Minden érintett település kapott tájékoztatást, és van egy 0-24 órás ügyelet. Mindenütt helyben kell eldönteni, hogy milyen beavatkozás kell.
Nem mindenütt és nem mindent kell fertőtleníteni.
Ha az adott útszakasz szennyvízzel is szennyeződött, akkor szükséges a fertőtlenítés - tette hozzá. Az ivóvízbázisok védelme a legfontosabb, 31 vízbázisra kell figyelni a Duna mentén.
Dömös-Pilismarót-Dobogókőt ellátó vízbázis esetén találtak szennyeződést, és ott csak forralás után iható az ivóvíz, míg a kisgyerekek palackozott vizet kaphatnak. Ezt addig fenntartják, amíg ez szükséges - mondta Müller Cecília. Dunabogdány-Visegrád térségében az algák elszaporodtak az ivóvízben, és ezért szennyeződés lehet a jövőben. Megelőző jelleggel ott is elrendelték az óvintézkedéseket. Müller Cecília felhívta a lakosság figyelmét, hogy mindig figyeljenek a víz minőségére, és jelezzék, ha eltérést látnak.
Ne pancsoljanak a gyerekek a víz levonulásával megmaradt vízfelületekben - mondta Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos közölte, a homokzsákok esetében a szennyvízzel érintkezett zsákokat meg kell semmisíteni, míg a homokot hulladék takarásra lehet felhasználni. A levonuló ár után megmaradt falakon és a beltérben fertőtlenítés kell - mondta.
A kedd reggeli árvízinfót Orbán Viktor Youtube-csatornáján lehet visszanézni: