tóth gabi
Ismét érdekes vizsgálatot hajtott végre Gyuris Rita, növényorvos. A Plantprotecting Rita néven ismert hölgy a TikTok-on döbbenti meg követőit mikroszkópos vizsgálataival, amiben bemutatja, mennyi baktérium és gomba van a pénzen, a BKK-n, vagy ez esetben épp a tavakban.
Gyuris Rita érdekesebbnél érdekesebb kísérletekkel kápráztatja el nézőit a TikTok-on, mikroszkópja segítségével ugyanis meg tudja mutatni, hogy milyen gombák és baktériumok találhatóak gyakran használt dolgainkban. Most éppen azt vizsgálta meg egy kémcső segítségével, hogy mi él a tavakban, mikroszkópikus szemmel.
A követők lesokkolódtak, látva, mi minden él egy kémcsőnyi, tóból mert vízben. Gyuris Rita nem árul zsákbamacskát, őszintén mutatja meg, miképpen mozgolódnak a mikroszkóp lencséi alatt a kis kerekesférgek és sárgás moszatok.
A kerekesféreg szinte minden természetes vízforrásban megtalálható, de leginkább az édesvizekben. Vízitörmelékekkel táplálkozik és ha kiszáradna a tó, akkor is nagyon sokáig fent tud maradni
– részletezi a növényorvos a videója közben.
„A sárgás moszatok édes és sós vízben is előfordulhatnak, nagyon hasznos élőlények. Nem kell félni tőlük" – hangsúlyozta Gyuris Rita, de a követők kedvét ez nem hozta meg az élő vízben való fürdéshez.
Hát köszi, többet nem megyek természetes vízbe, csak medencébe
– írta az egyik néző, akit Plantprotecting Rita megnyugtatott, hogy ivóvízben ezek nem találhatóak meg, így a csapvízzel feltöltött medencékben biztonságban érezheti magát. A növényorvos arra a kérdésre is válaszolt, hogy mitől olyan hasznosak ezek a kis élőlények. Gyuris Rita szerint tisztítják a vizet, lebontják az algákat és a moszatokat, és valószínűleg a Balatonban is ugyanezeket találná meg, ha megvizsgálná. Bár ezek a kis élőlények mikroszkóp alatt nem túl bizalomgerjesztőek, valójában semmit sem tapasztalunk belőlük és szükség is van rájuk. De a videó megnézése után garantáltan más tudattal fog belemenni mindenki a Balatonba vagy a Velencei-tóba.