tóth gabi
Több tízezer forintjuk is bánhatja azoknak a rollereseknek, akik nem kötötték meg a kötelező biztosításukat. Bármelyiküket igazoltathatják a rendőrök, akinek pedig nincs biztosítása, azt megbüntetik. Igaz, van egy kis türelmi idő, de nem érdemes arra számítva húzni az időt. Összegyűjtöttük, mit érdemes tudni a rollerbiztosításról!
Múlt hét, július 16. óta bármikor igazoltathatják a rendőrök a rollereseket a biztosítás miatt, és ha nincs kifizetve az „éves kötelező” a járgányukra, akkor büntetést szabhatnak ki rájuk. A kiszabható helyszíni bírság legalacsonyabb összege 6500 forint, legmagasabb összege 65 000 forint, ha pedig ismét szabályt szeg a rolleres, szabálysértési eljárás esetén ez az összeg tovább emelkedhet – tehát nem éri meg várni, mihamarabb meg kell kötni a biztosítást.
Azoknak, akiknek a járműve többet nyom 25 kilogrammnál, a tervezési sebessége eléri a 14 km/órát és a saját tömege nem éri el ugyan a 25 kilogrammot, ám a tervezési sebessége már meghaladja a 25 km/órát, kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást (FKGB-t) kell kötniük. Sokan ezt az utolsó percekre hagyták, és az sem ritka, hogy nem tudják, mégis hol és hogyan kell megkötni. Mit kell tudni a biztosításról? Mutatjuk a rollerbiztosítási kisokost!
Mielőtt megkötnéd a rollerbiztosítást, győződj meg róla, hogy tényleg beletartozik-e a rollered abba a kategóriába, amely miatt biztosítást kell kötnöd rá. Ha ismered a rollered márkáját, néhány kattintással online kiderítheted, de akár a roller gyártójának oldalán is utánanézhetsz.
A Metropol összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat arra az esetre, ha szükséged van rollerbiztosításra. Második fontos lépés: keress biztosítót. A Magyar Nemzeti Bank listát vezet róla, hogy melyik biztosítókhoz fordulhatsz. Összesen 12 helyet kereshetsz fel: a többi között a Gránit Banknál, K&H Banknál és Groupama Biztosítónál is kopogtathatsz. A legtöbb helyen online, néhány kattintással is elrendezheted a rollerbiztosítást, ám előtte internetes kalkulátorral hasonlítsd össze, melyik tesz jobb árajánlatot: az éves rollerbiztosítási díj eltérő lehet településenként, átlagosan 5-15 ezer forint között alakul.
Ha már tudod, melyik biztosítóra voksolsz, online és személyesen is ismerned kell a rollered jellemzőit. A rollered ismertetőjegyeit közölnöd kell a biztosítóval, amiket egy adatbázisban rögzíteni fognak.
A rolleredről tudnod kell:
Lépj fel a kiszemelt biztosító oldalára vagy keresd fel személyesen, és kösd meg a rollerbiztosítást! A megkötés pillanatától két hónapod, azaz 60 napod van befizetni az éves díjat.
Bár a hatóságok rögtön nem fognak büntetni, némi türelmi időt adnak, ám ha többszöri felszólítás után sem kötöd meg a rollerbiztosításod, idővel büntetni fognak. „Ha igazoltatják a rollerest, akkor „az ellenőrzés kiterjed a közlekedési rendszabályok megtartására, a járműhasználat szabályszerűségére, az okmányokra és felszerelésekre vonatkozó előírások megtartására, a jármű birtoklásának jogszerűségére, az üzemben tartó, illetőleg a használó személyazonosító adataira, valamint a jármű közlekedésbiztonsági állapotára” – írta a Metropol kérdésére az Országos Rendőr-főkapitányság, hozzátéve: a rollereseknek – a jármű jellegétől függően – kötelező motorkerékpáros bukósisakot viselniük!
Az igazoltatáson egy központi adatbázisból kérdezik le a rendőrök a biztosítási adataidat. Ezt a személyid és a neved, valamint a rollered SN-azonosítója segítségével teszik meg.