kulcsár edina
Az elkövetkezendő napokban is marad a viharos, fülledt időjárás és sok helyen eshet nagy mennyiségű csapadék is. Összeszedtünk néhány tippet, hogyan érdemes zivatarban vezetni!
Az elkövetkezendő napokban is csupa olyan időjárási körülménnyel kell majd szembenéznie az autósoknak, amik rontják a vezetési képességet: fullasztó, bágyasztó párás időszakok, viharos szél, hőség, zápor, zivatar. Utóbbiakat autóban ülve a következőképp lehet épségben megúszni a rendőrség szerint:
Az erős szél, a nagy mennyiségű, hirtelen lezúduló csapadék és a pillanatok alatt megváltozó közlekedési környezet teljes embert kíván a volánnál. Figyelni kell a szél által sodort törmelékre, faágakra. Emellett az esőben is meg kell tartani a pontos helyzetértékelési képességet: helyes sebesség megítélése, térbeli helyzet meghatározása, fékút felmérése-figyelmeztet a rendőrség Országos Balesetmegelőzési Bizottsága. És ezek mellett fokozottan figyelni kell a többi közlekedő cselekedeteit is, főleg a gyalogosokét kerékpárosokét, motorosokét. Akinek mindez nehézséget okoz, inkább álljon félre és várja ki a vihar végét.
Esőben a gyalogosoknak is figyelmesebben kell közlekedniük
A gyalogosoknak kerülni kell az úttestre való váratlan lelépést: viharban az autósok sem észlelik olyan könnyen a gyalogost. Még a gyalogos elsőbbségét biztosító helyeken is csak akkor szabad megkezdeni az átkelést, ha már biztosan megállt az autó, vagy nincs a közelben.
Nagyon fontos, hogy ha valaki úgy érzi, hogy a vihar olyan körülményeket teremtett, amelyben nem képes a járművét biztonsággal vezetni, akkor nyugodtan álljon ki. Csak ezt biztonsággal tegye, parkolóban, benzinkútnál. Sőt illik is kiállni, mert egy bizonytalankodó vezető ugyanúgy veszélyforrást jelent a többi közlekedőre, mint egy a körülményekhez képest túlzottan vakmerő társa.
Az autósokat városi közegben a romló látási viszonyok mellett a gyorsan képződő tócsák és összegyűlő-elfolyó csapadékvizek hozhatják zavarba egy zivatar alatt és után. Ilyenkor a sebességet mérsékelni kell arra a szintre, amit a látási viszonyok engednek. Erős vízátfolyásokat, utcai folyamokat keresztezve, vagy abban haladva szintén lassítani kell, elkerülve a felúszás veszélyt, ami a tapadás elvesztésével jár. De közben annyira lelassítani se szabad, hogy az autó ne tudjon átkelni a vízen.