tóth gabi
Sem a legyeket, sem a kullancsokat nem szeretjük, hiszen mindkettő az idegeinkre megy. De hogyan védekezhetünk a kettő ötvözete ellen?
A kullancslégy nem más, mint egy kellemetlen rovar, ami repülni is tud és még a vérünket is szívja. Ráadásul nehezebb elbánni vele, mint bármelyik vérszívó kis szörnyeteggel.
A nevével ellentétben természetesen nem a két rovar nászából született. A légyalkatúak családjába tartozik azzal az „aprócska” különbséggel, hogy ez még a vérünkből is falatozik. Alapvetően a madarak, házi és vadon élő emlősállatok parazitáinak számít, de nem veti meg az embereket sem. Vannak szárny nélküli és csökevényes szárnyú, illetve kiválóan repülő fajtái is. Ezek mérete fajtól függően 2 és 9 milliméter között változik, alkatuk miatt egyébként tetűlegyeknek is szokták őket nevezni. Hazánkban leggyakrabban ló-kullancsléggyel és szarvas-kullancsléggyel találkozhatunk, főleg istállók, legelők, erdők, mezők, parkok környékén. Nem húzza az időt, amint kikel, máris áldozat után kutat, akinek a szőrébe, bőrébe vagy tollazatába belekapaszkodik, és már kóstolgatja is a vérét.
Szörnyen gonosz kis lények, ugyanis rettenetesen nehéz elbánni velük. Páncéljuk erős védelmet nyújt számukra, így felejtsük el, hogy lecsapjuk, mint a legyet! Ráadásul olyan vastag és erős karmaik vannak, amelyek segítségével egészen addig ránk tudnak kapaszkodni, amíg meg nem csípnek minket. Amint ránk találnak, megpróbálnak bebújni a ruházat alá, a hajlatokba, a fülbe vagy a hajba, csípésük pedig erős viszketést és duzzanatot okoz, amely hosszan megmarad a bőrön, allergiás reakció esetén pedig akár anafilaxiás sokkot is kaphatunk. És persze mivel mégis csak kullancsféleség, természetesen terjeszti a különböző kórokozókat, mikrobiális élősködőket, baktériumokat is.
Sajnos a hagyományos kullancs- és más rovarriasztó szerek teljesen hatástalanok a velük szemben. Lehetne tanácsolni, hogy ha kirándulni vagy lovardába megyünk, próbáljunk minél zártabb ruházatot viselni, tűrjük be a zokniba a nadrágot, gumírozott passzéjú felsőt viseljünk, és tegyünk kendőt a nyakunkba, viseljünk sapkát, ami a fülünket és védi, de ez nyáron a melegben nem túl kényelmes viselet, nehezen kivitelezhető. A gyakorlatban annyit tudunk tenni, hogy ha ránk száll, akkor fogjuk meg egy zsebkendővel, és körömmel nyomjuk össze. Ne próbáljuk elhessegetni őket, mivel nagyon elszántak, nem tágítanak. Minél jobban hadonászunk, annál vonzóbbak vagyunk számukra, képesek követni minket bárhová, szóval igen kitartó és hűséges lények.