tóth gabi
Sok kerületben, városban született nagyon szoros eredmény a vásárnapi történelmi szavazáson. Utánajártunk, mikor lehet újraszámolást kérni és, hogy mikortól tekinthető véglegesnek a választások eredménye.
Június 9-én önkormányzati és európai parlamenti választásokat tartottak egy időben Magyarországon. Az ezt követő 1-2 napban minden leadott szavazatot megszámolnak, és ha jogos a kérés, akár újra is számolják a szavazatokat. Mikor teszik ezt meg és mikortól tekinthető véglegesnek a választások eredménye?
Bőven akad olyan megyei jogú város és fővárosi kerület is, ahol csak néhány szavazatnyi különbséggel győzött valamelyik jelölt. A főpolgármester-jelöltek közötti minimális szavazatkülönbségekről nem is beszélve. Íme néhány példa a valasztas.hu-ról:
Joggal merülhet fel a kérdés -főleg a győzelemről pár szavazat miatt lecsúszókban-, mikor lehet kérni a szavazatok újraszámlálását? A válasz az, hogy semmikor! A magyar választási törvény szerint ugyanis szoros eredmény esetén nem kötelező újraszámolni a leadott szavazatokat és ezt kérni sem lehet. Ha egy jelölt akár csak egyetlen egy szavazattal is nyert, akkor a választási bizottság kihirdeti ezt az eredményt. A végeredmény ellen azonban lehet fellebbezni, de csak konkrét bizonyítékok birtokában.
Újraszámlálásra csak akkor kerülhet sor ha a fellebbezés elbírálása a szavazatok újraszámlálása nélkül nem lehetséges. A szavazatok újraszámlálását a választás eredményével szemben indított eljárásban a választási bizottság vagy bíróság rendelheti el. Az újraszámlálás lehet teljes vagy részleges: csak egyes szavazólapokat vagy egyes szavazókörökben leadott szavazólapokat is újraszámoltathatnak – írja a TASZ.
A választási jogszabályok értelmében addig kell a szavazatokat számlálni, amíg kétszer egymás után ugyanazt az eredményt nem jön ki. Ezeket az adatokat lehet aztán csak felvezetni a hivatalos jegyzőkönyvekbe, amit a szavazatszámláló bizottságok összes tagjának alá kell írni. Többek között ezért sem lehet csak úgy újraszámlálást kérni.
Van, ahol biztosan újraszámolják a szavazatokat
16 településen pontosan ugyanannyi szavazatot kapott két jelölt a tegnapi önkormányzati választáson – írja az MTI. Ezeken a településeken újraszámlálást kell tartani, valamint ha a jogorvoslatok után is marad az eredmény, 120 napon belül időközi választást kell kiírni. A következő településeken alakult ki holtverseny két polgármesterjelölt között:
Hétfőn (06.10) összegzik a szavazatszámláló bizottságok által rögzített jegyzőkönyvi eredményeket, majd ezek alapján megállapítják, ki nyerte a polgármesteri tisztséget és kik lettek a képviselő-testület, valamint a közgyűlés tagjai. Ez ellen a döntés ellen három napon belül lehet jogorvoslattal élni a területi (vármegyei, fővárosi) választási bizottságoknál, illetve a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) – olvasható a hirado.hu-n. A területi választási bizottságoknak és az NVB-nek is 3 napja van arra, hogy a fellebbezéseket elbírálják.
Az ezt követően született határozatokkal szemben még a Kúriához lehet fordulni, ugyancsak három napig. A bíróságnak további nyolc napja van arra, hogy meghozza a jogerős végeredményről szóló határozatokat. Ha a fellebbezés elbírálása csak a szavazatok újraszámolásával lehetséges, akkor erre a területi választási bizottságoknak 6 napjuk van a törvény szerint. A polgármester-, egyéni listás és egyéni választókerületi választások jogerős eredményei tehát június végére születhetnek meg. Szintén ekkor lehetnek jogerősek a vármegyei, a fővárosi és a főpolgármesteri választás eredményei.