tóth gabi
Örök dilemma, hogy váltsunk-e a külföldi utazás előtt pénzt, és ha igen, mennyit? Az is sokakban felmerül, elég-e egy bankkártyát vinni a nyaralásra? Íme a válaszok!
Ma már leginkább attól függ, hogy készpénzt vagy bankkártyát érdemesebb-e vinni a külföldi nyaralásra, hogy milyen szolgáltatásokat szeretnénk igénybe venni az adott országban. A legtöbb szolgáltatás a legtöbb országban ugyanis ma már bankkártyával is igénybe vehető, de van, amihez nem árt, ha van nálunk készpénz. A kérdés már csak az, itthon, vagy külföldön váltsunk devizát?
A külföldi célországokban – a helyismeret hiánya miatt – a turisták számára jellemzően csak az idegenforgalmi szempontból forgalmas helyszíneken működő pénzváltók érhetők el. Ezek azonban az átlagos váltási árfolyamokhoz képest nagyobb haszonkulccsal dolgoznak, azaz a helyszíni pénzváltás drágább. Éppen ezért érdemes lehet a valutaváltást még utazás előtt, itthon elvégezni-javasolja a Magyar Nemzeti Bank. De vajon mennyi pénzt váltsunk előre?
A legtöbb külföldi országban ugyanúgy lehet kártyával fizetni, mint Magyarországon. Vagyis a szolgáltatók nagy része rendelkezik POS-terminállal, amik támogatják az érintéses fizetést is. Ezt azt jelenit, hogy akár a mobilunkkal vagy az okosóránkkal is fogunk tudni külföldön fizetni. Néhány kivétel azonban van, amire nem árt némi készpénzzel felkészülni. A külföldi készpénzfelvételtől viszont jobb tartózkodni, mivel az ATM-ek extra díjat számolnak fel a felvett összegtől függetlenül.
A kisebb, olcsóbb, eldugottabb helyeken igénybe vehető szolgáltatásokra célszerűbb egy kevés készpénzt vinni magunkkal külföldre, mondjuk a költőpénzünk 10-20%-át. Ilyen szolgáltatás lehet a buszjegy, a kisebb hajóutak (pl. az Adrián), a kávé, a fagylalt, a parkolás vagy épp a mellékhelyiségek használata.
A bankkártya-tranzakciókat a VISA amerikai dollárban, a Mastercard az eurózónában euróban, azon kívül pedig szintén dollárban számolja el. Amikor kártyával fizetünk külföldön, el kell döntenünk, hogy a helyi pénznemben vagy úgynevezett helyszíni átváltással, forintban fizetünk-e (dinamikus devizakonverzió, vagy DCC)?! Utóbbi esetben a tranzakcióval egyidejűleg látjuk a számlánkról levonandó forintösszeget is, ez a szolgáltatás viszont pénzbe kerül, így célszerűbb lehet helyi valutában, euróban, esetleg a dollárban történő fizetést választani – tanácsolja az MNB.
Külföldön is lehet ingyen pénzt levenni
Akinek van Revolutja, az havonta 75.000 forintnak megfelelő összegért, összesen legfeljebb öt alkalommal külföldön is ingyen vehet fel készpénzt bármely ATM-ből, bármely országban.