tóth gabi
Hatalmas népszerűségnek örvend a ritka égi jelenséget megörökítő fotó, amit Nyírmadán készítettek. Szupercellából létrejövő tubát tudtak lencsevégre kapni.
Magyarországon igencsak ritkán előforduló jelenséget kaptak lencsevégre a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírmadán. Szupercella haladt át a városon, amiből elindult lefelé egy nyúlvány, úgynevezett tuba. Szerencsére nem ért földet a felhő, így nem jött létre tornádó.
A különös égi jelenséget lencsevégre kapták és megosztották a MetKép Facebook-oldalán. A természeti jelenségek kedvelőinél nagy sikert aratott a kép, pont egy templom felett látszik, ahogy a föld felé nyúlik a felhő. Az elmúlt hetekben igen gyakori volt, hogy szupercellák söpörtek végig az országon, melyekből gyakran heves eső, jégeső zúdult le, amiket villámok is kísértek.
Pár napja Vas vármegyében, Szombathely közelében földet ért egy szupercella, amiből tornádó keletkezett. Az ország eddigi legerősebb tornádója 1924. június 13-án ért földet Biatorbágy és Páty közelében.
A felhők zivatarláncokba rendeződhetnek, amikor egy forró, meleg periódust egy markáns hidegfront szakít meg. A zivatarláncok szabályosan rendezett viharfelhők, amelyek akár több kilométer hosszúságúak is lehetnek. Ezekben a láncokban kialakulhatnak fejlett zivatarfelhők is, amelyeket szupercellának nevezünk. A szupercella hevesebb, mint egy átlagos cella vagy zivatarfelhő, mert a szupercellából akár 2 centiméteres, vagy nagyobb jég is hullhat, akár 100 kilométer per órás széllökés is lehetséges, valamint a villámok száma percenként meghaladhatja a 80 ezer kisülést. Egy szupercellából akár tornádó is kialakulhat, bár ez Magyarországon elég ritka.