Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2023.07.12.

Brutális szélvihar: Egy újabb szupercella csapott le – Videó

Veszélyes és pokolian látványos az időjárási jelenség.

A kánikulát követően szerdán estefelé újabb hidegfront éri el Magyarországot. A július 10-ei hét elején a záporok és a zivatarok szupercellává alakultak, ami akár július 12-én szerdán is megtörténhet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból.

villámlás, villám, vihar, időjárás, viharjelzés
Szupercella villámlás. Fotó: Bujdos Tibor / Észak-Magyarország

A nyári kánikula során egy-egy hidegfront érkezésével látványos és veszélyes időjárási jelenség alakulhat ki. Aki a viharban áll, hirtelen azt sem tudja eldönteni, merről esik az eső.

Az úgynevezett szupercella akkor alakul ki, amikor egy zivatarfelhő, a légköri folyamatok miatt forgó, örvénylő, felfelé áramló tulajdonságokkal rendelkezik.

A forgás oka főleg a szél erejének és irányának szokatlan megváltozása. A feláramlás lehet a talaj menti folyamatok miatt vagy a légköri frontok miatt is. Ha front alakítja ki, akkor elsősorban hidegfrontra gondolhatunk.

Amikor egy különösen forró, meleg periódust, mint ami az elmúlt napokban volt, egy markáns hidegfront szakít meg, zivatarláncok alakulnak ki. A zivatarláncok szabályosan rendezett viharfelhők, amik olykor akár több kilométer hosszúságúak lehetnek. Az ilyen láncokban kialakulhatnak fejlett zivatarfelhők is, amelyeket szupercellának nevezünk.

A szupercellákban szabad szemmel is jól láthatók az áramlások. Az egyik alaptípusa a Magyarországon leggyakrabban előforduló, sok csapadékkal járó szupercella. Ezekre a sok csapadékkal járó szupercellákra az a jellemző, hogy a többihez képest alig alakul ki bennük tornádó. Ellenben felhőszakadások, villámárvizek és szélrohamok okozói is lehetnek. Sok esetben szinte olyan, mintha a földfelszín magasságában lenne maga a felhőzet.

A szupercella hevesebb, mint egy átlagos cella vagy zivatarfelhő, mert a szupercellából akár 2 cm-es vagy nagyobb jég is hullhat, akár 100 km/h széllökés is lehetséges, és a villámok száma percenként meghaladhatja a 80 000 kisülést. Az ilyen szintű viharok kialakulásakor azokban a régiókban a piros riasztás is előfordulhat.

A Fejér Vármegyében, a Székesfehérvár közelében található Csór községben elképesztő vihar alakult ki a hét elején, melyet videóra is rögzítettek:

A 2021-es év azonos időszakában is előfordultak ilyen szupercellák, melyekről a Ripost korábbi cikkéből tudhatsz meg többet. Az időjárás előrejelzések szerint július 12-én éjjel hasonló hidegfront éri el a térséget, mely következtében akár jégeső is eshet.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek