kulcsár edina
44 évet vártak arra, hogy feltárhassák a teniszpálya alatti területet. Arra azonban, amit ott találtak, még a régészek sem gondoltak volna!
Nemrégiben még teniszmeccseknek adott otthont, azonban pár hete a magyar régészeti élet középpontjává vált hirtelen egy aprócska terület Visegrád szívében. A feltáráson dolgozók ugyanis olyan leletekre bukkantak, ami nem csak a magyar, de a nemzetközi színtéren is egyedinek számít.
Mint arról már a Ripost is írt, a feltárások már három éve tartanak, a visegrádi vár és környékének megújulását célzó, nagyszabású program, a Visegrád Reneszánsza ugyanis 2021-ben indult. Ennek nem titkolt célja az, hogy a hajdan fényűző várrendszer és királyi palota a Mátyás korabeli állapotoknak megfelelően születhessen újjá. Ezt azonban Visegrád történetének legnagyszabásúbb régészeti feltárása előzi meg. Eközben már tavaly is elképesztő leletekre bukkantak, azonban a nemzetközi szinten is átütő felfedezést alig pár hete tették, amikor elkezdték annak a ferences templomnak a feltárását, amelynek a létezéséről ugyan tudtak, de ezidáig egy teniszpálya fedte.
Amikor elkezdtük az idei tavasszal a visegrádi ferences templom feltárását, akkor nem igazán számítottunk arra, hogy két hét múlva ilyen egyedülálló leletek kerülnek elő a templom belsejéből
- mondta mosolyogva Buzás Gergely, a Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeumának igazgatója. A Zsigmond király alapította, de aztán oszmán kézre került kolostor vélhetően 1544-ben pusztult el, létezéséről pedig a nyolcvanas évek óta tudnak. Most, a feltáráskor azonban nemcsak egy kripta és több holttest, de számos, fehérmárványból faragott szobortöredék is előkerült.
A templom közepén, a főoltár előtt egy beomlott kripta feltárását végeztük, ahol a beszakadt, késő gótikus boltozat bordái alatt egyszeriben fehérmárvány töredékek kezdtek előkerülni a földből. Nagyon hamar bebizonyosodott, hogy egykor a templom főoltárát díszítették
- mesélt a szenzációs leletről az igazgató.
Azonnal a korszak és a műfaj egyik legkiválóbb szakértőjéhez, a Pizzai Egyetem professzorához fordultam, neki küldtem el ezeknek a leleteknek a fotóit. Körülbelül fél órán belül válaszolt, hogy valóban egyértelműen a firenzei kései korareneszánsz utolsó korszakának egyik legjelentősebb szobrásza, Benedetto da Maianonak műalkotásaival, saját kezű műveivel állunk szemben
- folytatta.
Bár az 1526-os mohácsi csata után a törökök vélhetően megrongálták, a múzeum munkatársai most egy informatikai csapat segítségével digitálisan újjáépítette, így nem csupán a töredéket, de az eredeti, csodálatos formáját is megtekinthetik majd az érdeklődők.
A középkori falak, a teniszpályának hála, megmaradtak, mert bár a pálya salakja alig tíz centire volt a kincset érő leletektől, de arra pont elég volt, hogy gondosan megvédje a falmaradványokat. Mint azt az igazgató elmondta, a lelet azért is számít szenzációnak, mert ilyen jó állapotban fennmaradt és ilyen magas művészi minőségű itáliai reneszánsz alkotás még soha nem került elő.
Bár az ásatások a továbbiakban is folytatódnak, a cél az, hogy hamarosan a nagyközönség számára is láthatóak legyen a felújított épületek és a most megtalált kincsek is:
Mikor befejezik az ásatást, már arra is lesz mód, hogy a közönségnek méltó módon bemutathassuk a leleteket
- zárta sorait az igazgató.
Nézd meg a feltárásról készült videónkat!