tóth gabi
Számos magyar fotográfus szerzett magának világhírnevet az elmúlt 170 évben. Alkotásaikból, a magyar fotóművészet legféltettebb kincseiből nyílt kiállítás a Millennium Házában, ami május 12-ig még megtekinthető.
A képzőművészet része a fotóművészet. A Szépművészeti Múzeum tagintézményeként működik a Nemzeti Fotóművészeti Múzeum, amely a magyar fotográfia történetének több mint 700.000 darabos gyűjteményéből különböző tematikus kiállításokat rendez. Ezeket az alkotásokat az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ őrzi. Az alkotások közül most több látható a Mélység/élesség időszaki kiállításon a Városligetben, a NEO Kortárs Művészeti Térben a Millennium Házában.
A leghíresebb magyar fotós, Friedmann Endre 1931-ben hagyta el Budapestet, hogy aztán Robert Capa néven a világ egyik legismertebb háborús fotóriportere váljon belőle. A második világháború során már a nem hivatásos fényképészek is bekapcsolódtak az események rögzítésébe, bár a vezető szerep továbbra is a fotóriportereké maradt. A haditudósítók közül nemzetközi szinten is kiemelkedik alkotásaival a magyar származású Robert Capa, aki úgy tartotta:
Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel.
A május 12-ig látható kiállításon a Millennium Házában megtekinthető többek között André Kertész, Moholy-Nagy László, Brassaï, Martin Munkácsi, illetve Robert Capa legfontosabb munkái. A tárlaton összesen több mint 150 világhírű mű sorakozott fel, de fototechnikai eszközök, nagyon különleges fényképezőgépek is megtekinthetőek. A látogatóknak tematikus összeállításban mutatják be a képeket és minden egyes alkotás elkészítésének körülményeit, valamint az alkotót is.
Nézd meg a leghíresebb képekből összeállított képgalériánkat!