kulcsár edina
Más uniós tagállamban nincsen nemzeti konzultáció. A politikusok nem merik megkérdezni az emberek véleményét, mert félnek a választól. A Századvég azonban megtette, és közvéleménykutatása rámutat: más országokban is ellenzik a fegyverek és katonák Ukrajnába küldését, békét szeretnének.
Június 9-én sorsdöntő választás vár Európára. A legutóbbi európai parlamenti választásra 2019-ben került sor, vagyis még a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán háború előtt. Az elmúlt öt évben rengeteg dolog megváltozott, és sokan joggal tartanak Brüsszelben attól, hogy a saját országuk szavazói nem adnak nekik több bizalmat, mert nem képviselték kellőképpen az érdekeiket.
Egy átlagos uniós polgárnak ötévente van lehetősége arra, hogy elmondja véleményét az európai ügyekről, addig azonban nemigen tudnak beleszólni a dolgok alakulásába. Egyedül Magyarországon alkalmazzák a nemzeti konzultáció intézményét, aminek segítségével minden fontos kérdésben kikéri a magyar kormány az emberek véleményét.
A Századvég Európa Projekt egy kutatás keretében arra volt kíváncsi, hogy mit gondolnak a többi országban a jelenlegi legfontosabb európai uniós kérdésekről. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai tanácsadója szerint a kutatás eredménye egyértelmű:
a tagállamok többségének állampolgárai úgy érzik, Brüsszel nem törődik az érdekeikkel – Meglepő? Nem igazán… Az EU jelenlegi vezetése kudarcot vallott, a közvélemény pedig pontosan ezt tükrözi.
Orbán Balázs kiemelte, hogy szerinte nincs szükségünk egy szuperállami Európai Unióra! A brüsszeli baloldali elit kiszolgálása helyett az emberek érdekeit kell képviselni. Továbbá a kutatás arra is rámutatott, hogy Európa békét akar: a Századvég Európa Projekt 2024 keretében megkérdezett európaiak véleménye is ezt tükrözi. A tagállamok többsége elutasítja a fegyverküldést, és nincs olyan európai ország, amely katonákat küldene a konfliktusba.
A választások tétje Európa és az európai emberek jövője is. Június 9-én épp ezért csak a béke, csak a Fidesz!
- írta Orbán Balázs.