kulcsár edina
Mire jó a zöld rendszám? Cikkünkből kiderül!
Országszerte egyre több zöld rendszámú járművel találkozhatunk, ami nem véletlen, hiszen nemcsak környezetkímélőek, de számos kedvezményre is jogosultak lehetünk. A részletekről Dr. Mezei-Rácz János, a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. pénzügyi szakjogásza mesélt a Fanny magazinnak.
1. Kinek járhat ez a változat?
Hazánkban 2016 óta lehet zöld rendszámot igényelni minden olyan környezetkímélő autóra, amely tisztán elektromos meghajtással rendelkezik. Emellett zöld rendszámra jogosultak azok a belső égésű motorral rendelkező plug-in hibrid járművek is, amelyek tisztán elektromos üzemmódban legalább 25 vagy 50 km-t képesek megtenni.
2. Bukhatják a kedvezményeket!
A legnagyobb vitát a plug-in hibridek okozzák, mivel károsanyag-kibocsátásuk nem tér el nagymértékben a hagyományos benzines vagy dízeles gépkocsikétól. Éppen ezért autóvásárlás előtt tájékozódjunk, mivel a 2023 év végén benyújtott törvényjavaslat szerint megvonnák a plug-in hibrid autóktól a zöld rendszám használatát, így az ezzel járó kedvezmények is megszűnnek.
3. Településtől függően
Sokak számára az egyik legvonzóbb kedvezmény az ingyenes parkolás, azonban a zöld rendszámos autók terjedésével már számos településen szigorítást vezettek be. Budapesten továbbra is ingyenes a parkolás, de például Szombathelyen csak bizonyos zónákban parkolhatunk díjtalanul, Pécsett pedig a plug-in hibridekkel már egyáltalán nem élvezhetjük a kedvezményt.
4. Megéri újat vásárolni
Új járművek vásárlásakor további adókedvezmények járnak: a zöld rendszámos autókra nem kell vagyonszerzési illetéket, valamint az autó importálása esetén regisztrációs adót fizetni. Ha mindent kiszámolunk, ez a választás kedvezőbb lehet, mint egy hasonló árkategóriájú benzines vagy dízeles jármű vásárlása.
5. Elengedik a gépjárműadót
Évente több tízezer forintot is megtakaríthatunk azzal, hogy a zöld rendszámú autókra gépjárműadót sem kell fizetni. Idén a hagyományos motorral felszerelt járművek esetében az adó mértéke az autók életkorától függően 345-140 forint kilowattonként, és idén először egy összegben, április 15-ig kellett befizetni a NAV felé.
6. Milliókkal lesz olcsóbb
Idén elindult az elektromos autók új támogatási rendszere. A pályázatra csak azok a gazdasági társaságok és egyéni vállalkozók jelentkezhetnek, amelyeket 2021. december 31. előtt alapítottak, és a lezárt üzleti évük nettó bevétele nagyobb, mint az igényelt összeg. A támogatás sávosan, az akkumulátor kapacitásától függően 2,8-4 millió forint.
7. Segítség a felújításhoz
A cégeknek megéri az elektromos autók beszerzése, mivel a gazdasági társaságok tulajdonában álló vagy lízingbe vett autókra cégautó adót sem kell fizetni. A TAO, azaz társasági adó kapcsán további előny, hogy az elektromos járművek beszerzése után is lehet érvényesíteni az energiahatékonysági célokat szolgáló felújítási, beruházási adókedvezményt.
8. Apróbetűs részek
A fejlett vezetéstámogató rendszerek jellemzően biztonságosabbá teszik a közlekedést, ezáltal csökkentve a kockázatot és a biztosítási díjat is. Ugyanakkor a biztosítás megkötésekor figyelni kell a speciális szabályokra, például a töltésre vonatkozó korlátozásokra, mivel ezek be nem tartása ellehetetlenítheti a kárintézést.
9. Megtérül a befektetés
Az emelkedő üzemanyagár miatt a tankolásra fordított költségeken is spórolhatunk. Bár hazánkban már csak egy áruházlánc parkolójában van lehetőség ingyenes elektromos töltésre, az otthoni napelemes rendszer telepítésével tovább csökkenthetők a költségek, míg a cégek esetén az elektromos tehergépjárművek töltésekor a feltöltés áfáját is levonhatják az adóból.