tóth gabi
A Veszprém mellett élő nyugdíjast a fiára hivatkozva próbálták meglopni.
Az elmúlt időszakban rendkívül megnőtt az idős emberek megkárosítására épülő, úgynevezett unokázós csalások száma Veszprémben és környékén. Az elkövetők nemcsak az unokának, hanem a sértett lányának vagy fiának is kiadhatják magukat. A módszerük az, hogy általában ügyvédnek, rendőrnek vagy barátnak adják ki magukat, mialatt telefonhívást kezdeményeznek, és egy családtaggal kapcsolatos bűncselekmény vagy közlekedési baleset hírével sokkolják a csapdába csalt idős embert, majd felvázolnak egy kitalált történetet. Az esetre már a Veszprém vármegyei rendőrség is felhívta a figyelmet.
Február végén egy sólyi hölgyet egy külföldi telefonszámról hívta fel telefonon egy férfi azzal, hogy az unokája Szlovákiában bűncselekményt követett el, és a szabadon bocsátásához óvadékot kellene letennie. A telefonáló azt is elárulta, hogy a fia azért került a fogdába, mert egy kábítószer-tartalmú csomagot akart feladni az ottani postán. Ezután megkérdezte, hogy mennyi pénze van otthon, de rögtön hozzátette, hogy az ékszereket is elfogadják. A csaló emellett arra is megkérte a megtévesztett nőt, hogy senkinek se szóljon, senkit se hívjon fel.
Az ijedt asszony 2 millió forintot és az ékszereit is azonnal egy táskába pakolta és már indult volna a megbeszélt találkozó helyszínére, amikor hirtelen újra megcsörrent a telefonja.
Felvettem a telefont és hatalmas megkönnyebbülés lett úrrá rajtam. A fiam volt az, aki nem értette, hogy miért kezdtem el sírni, amint meghallottam a hangját. Elmeséltem neki, hogy mi történt, hogy azt mondták, hogy börtönben van, amin ő csak hangosan felnevetett.
– mesélte el lapunknak az idős nő, aki hozzátette: csupán a szerencsén múlt, hogy a csalóknak nem sikerült kihasználni a naivitását és meglopni 2 millió forinttal.
Nem ez az első unokázós csalás Veszprém vármegyében. Annyi hasonló bejelentés érkezett a rendőrségre, hogy már a közösségi oldalakon is figyelmeztették a lakosságot.
Valamennyi esetben idős személyeket hívnak fel telefonon ismeretlen személyek, akik a beszélgetés során mindig a bajba jutott unokára, vagy épp gyermekre hivatkozva igyekeznek pénzt kicsalni. Megnyugtatásképp felajánlják, hogy mivel a hozzátartozó nem tud a fizetőeszközért elmenni, majd ebben egy ismerős segítséget nyújt, de az utalás lehetőségét sem vetik el.
– magyarázták a bejegyzésben.
A rend őrei hasznos tanácsokkal is ellátták a felhasználókat, hogy amennyiben hasonló hívást kapnának, mi a teendő:
"Kérjük, ha hasonló hívást kap, legyen óvatos, vegye fel minél előbb a kapcsolatot hozzátartozójával, megbizonyosodva, hogy nem esett baja. Amennyiben mégis csalók keresik, értesítse a rendőrséget az ingyenesen hívható 112-es segélyhívó számon! A rendőrség munkáját segíti, ha a hívó telefonszámát és a hívás idejét megadja. Ami a legfontosabb, idegeneknek ne adjon át pénzt vagy más értéket, legyen óvatos és hívja fel először szeretteit, ha rossz hírt kap felőlük, csak utána higgyen idegeneknek!" – részletezték.