kulcsár edina
A közösségi médiában a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér nevével visszaélve hirdetnek különböző szolgáltatásokat a bűnözők. Mutatjuk a csalók módszerét és a legegyszerűbb védekezést ellene!
A Nemzeti Kibervédelmi Intézethez (NKI) nemrég bejelentés érkezett egy kamu Facebook oldalról, ami a Budapest Airport nevével visszaélve csaló posztokat és hirdetéseket jelenít meg, és adathalász weboldalakra vezeti a gyanútlan embereket. Mutatjuk a csalók trükkjét és a pofonegyszerű módszert, amivel védekezni lehet ellene!
A csalás lényege, hogy fizetett hirdetésekben környékezik meg az embereket azzal: a budapesti reptér akciós áron elárverezi a gazdátlanul hagyott poggyászokat. Ahhoz pedig, hogy vásárolhassunk, meg kell adnunk néhány adatunkat. Az árverezésnek ebben az esetben nincs valóságalapja. A Budapest Airport arra is felhívta a figyelmet, hogy a repülőtér soha, egyetlen nyereményjáték vagy promóció keretében sem kéri a felhasználó bankkártyaadatait, jelszavát vagy más érzékeny adatát. Ez a csalási módszer egyáltalán nem újdonság, tavaly is több ilyen témájú adathalász és hamis Facebook oldal bukott le. A kamu közösségi média oldalak oly módon is igyekeznek valósnak tűnni, hogy a csalók bejegyzéseket is posztolnak, hamis profilokkal kommentelnek, reagálnak.
A hamis oldalon lévő posztok és hirdetések egy adathalász oldalra vezetik át a gyanútlan áldozatokat. Ezek a weboldalak eredetileg banki adatok lopására készültek, arculatilag megtévesztésig hasonlítanak a reptér valódi oldalához, amely a www.bud.hu címen érhető el.
Ennél a konkrét esetnél a közösségi oldal idővonalán visszagörgetve láthatjuk, hogy a csalók valószínűsíthetően egy korábban Bacodrinks néven futó feltört oldalt használtak fel céljaik eléréséhez. További árulkodó jel lehet, hogy a névjegy adatoknál nem magyar, hanem egy brazil (+55-ös nemzetközi előhívó számú) telefonszám szerepel – írja az NKI.