tóth gabi
Áprilisban csodás égi jelenségben lesz részünk, ugyanis jön a Lyridák meteorraj. Tiszta idő esetén rengeteg hullócsillagot és néhány látványos tűzgömböt is megfigyelhetünk. A csúcspont várhatóan április 22-én lesz, de már előtte is érdemes az eget fürkészni.
A Lyridák nagyjából április 16-30 között figyelhetők meg, de már előbb is érdemes kémlelni az eget a hullócsillagok után. Ez a legrégebbi meteorraj. De mi is ez a jelenség? Amikor egy üstökös a Nap közelébe érkezik, a benne levő jég és az abba belefagyott por a világűr vákuumában felmelegedve kiszabadul. A porszemcsék az idő során ezek egyre jobban szétszóródnak, ezek a meteorrajok.
Egy üstökös minden egyes napközelségekor újabb, sűrű felhőt dob ki magából. Egy meteorraj tehát nagyon összetett anyagfelhők halmaza. A folyamat összetettsége, és a porfelhők láthatatlansága miatt nagyon nehéz előre jelezni, hogy egy üstökösmag közelében hol és mennyi poranyag van, így a meteorrajok jelentkezését pontosan előre jelezni is meglehetősen nehéz.
Becslések szerint a legintenzívebb időszakban akár 7-8 hullócsillagot is láthatunk egy óra alatt, és néhány fényesebb tűzgömb is feltűnhet az égbolton. A tűzgömbök tulajdonképpen olyan meteorok, melyek fényessége eléri, vagy meghaladja a Vénusz, vagyis az Esthajnalcsillag fényességét.
Megfigyelték, hogy a december március közötti időszakban a tűzgömbök gyakoribbak, akár naponta több is eshet belőlük, a hatás oka egyelőre még nem ismert. Vagyis ha szerencsénk van, akár már most is láthatunk az égen tűzgömböket.
A legismertebb meteorraj talán a Perseidák, amely várhatóan július 17. és augusztus 24. között figyelhető majd meg, a csúcspontja pedig augusztus 12-én várható.