kulcsár edina
A magyar tudás az űrig repíti a magyar zöldség hírnevét.
A más bolygók élhetővé tételéhez elengedhetetlen lépés lesz az élelmiszer-termelés a világűrben. A Debreceni Egyetemen már tanítják a futurisztikusnak hangzó űrmezőgazdaságot. Ez egy olyan terület, ahol nagy országok tudósai mellett a magyar kutatók is labdába rúghatnak. Ennek köszönhetően a jövő asztronautáinak már lehetősége lesz akár a Marson is termeszteni a magyar paprikát.
Ezzel kapcsolatban Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő úgy fogalmazott, hogy a tervek szerint a jövőre az űrbe utazó magyar asztronauta már ezzel fog kísérletezni:
Fontos feladat ez, hiszen az űrben minden másodperc és minden csepp energia aranyat ér. De így van ez a Földön is, emiatt válik a földi mezőgazdaságunk számára is hasznossá az űrben szerzett tapasztalat.
Korábban az Index írt arról, hogy a magyar tudósoknak az űrkísérletben elsősorban az idővel kell versenyt futniuk. Mivel a magyar asztronauta egy hónapig lesz fent a Nemzetközi Űrállomáson, ami 27-28 munkanapot jelent, ezért a paprikának olyan genotípusát kellett megtalálni, ami gyorsan termőre fordul. Fontos volt az is, hogy a mérete ne az üvegházakban termelt többméteres növényekhez legyen hasonló, hanem sokkal kisebb azoknál.
Szempont volt az is, hogy a NASA protokollja - hosszú távon - már megköveteli az akár 100 százalékos újrahasznosítást is. A Holdon vagy már a Marson nincsenek trágyadombok, ezért a keletkezett növényi biomasszát is újra kell tudni hasznosítani.