tóth gabi
Egyre vadabb nyilatkozatok hangzanak el azzal kapcsolatban, hogy a NATO csapatokat küldhet Ukrajnába. Az oroszok válasza pedig erre az esetre pusztító választ ígér.
Egyre mélyebben bonyolódik bele Európa az ukrajnai háborúba. Két éve még arról szóltak a hírek, hogy csak védőfelszerelést szállítanak Ukrajnának, aztán sorra kerültek az egyre erősebb fegyverek: tankok, repülők, rakéták, s újabban pedig a katonák Ukrajnába küldése, hogy Oroszország ne nyerhesse meg a háborút.
Emmanuel Macron francia elnök megerősítette, komolyan gondolta, akár csapatokat is küldene Ukrajnába, hogy Oroszország ne nyerje meg a háborút.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter az amerikai képviselőházban pedig azt mondta, ha Ukrajna elveszíti a háborút, a NATO-tagországoknak háborúba kell lépniük Oroszország ellen.
Ez pedig nem sok jót jelent. Putyin ezekre a felvetésekre elmondta:
A NATO csapást készül mérni az orosz területekre, de nekünk is vannak olyan fegyvereink, amelyekkel csapást mérhetünk az ő területükre.
Szerinte a nyugati politika nukleáris fegyverek használatával és a civilizáció elpusztításával járó konfliktushoz vezet.
Miközben arról szólnak a hírek, hogy mikor, hogyan kell, vagy nem kell nyugati katonákat vezényelni Ukrajnába, Olaf Scholz német kancellár figyelemre méltó dolgot árult el. Azt állította, hogy a brit katonák már Ukrajnában vannak, és a nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétákat segítenek kilőni.
Németországot a háborút támogató országok azért bírálják, mert eddig nem küldött Taurus cirkálórakétákat Ukrajnába. Olaf Scholz ezt hétfőn azzal indokolta, hogy ehhez a katonák helyszíni támogatására van szükség. London és Párizs is ugyanígy működtetné a rendszerét – mondta. Ha Németország követné az Egyesült Királyság példáját, akkor „a háború résztvevőjévé” válna.
Scholz szerint a Taurus egy nagyon nagy hatótávolságú fegyver. Azt pedig, amit a britek és a franciák csinálnak a célellenőrzés és az azt kísérő célellenőrzés terén, azt Németország nem teheti meg. A Taurus a légierő egyik precíziós fegyvere, 500 kilométerre lévő célpontokat is eltalál. Moszkva az orosz-ukrán határtól ezen a körön belül fekszik.
De hogy a német álláspont ne legyen olyan egyértelmű, orosz híroldalak közölték, a Bundeswehr Légierő Parancsnokságának hadműveleti és gyakorlati osztályának vezetői megpróbálják megtalálni a módját, hogy a Taurusszal megtámadják a krími hidat, de ne tegyék Németországot a konfliktus részesévé. Ez persze nehezen kivitelezhető, ha a németeknek kell a fegyvereket háromméteres pontossággal a célpontra irányítani...
Magyarország nem hajlandó katonákat küldeni Ukrajnába
A NATO jelenleg érvényben lévő döntéseivel homlokegyenest ellentétes minden arról szóló terv, illetve megnyilatkozás, hogy esetleg európai katonák tűnjenek fel Ukrajnában - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten. A helyzet pattanásig feszült, és egy pattanásig feszült helyzetben a szavaknak, a kijelentéseknek is sokkal nagyobb súlyuk van, mintha békés környezetben tennék meg őket" - mondta. "Ezért nagyon fontos, hogy sziklaszilárdan és világosan képviseljük saját álláspontunkat. Magyarország semmilyen szín alatt nem hajlandó katonákat küldeni Ukrajnába, és ezután sem fog fegyvert szállítani."