kulcsár edina
Egy friss felmérés óriási fenyegetést vetít előre a baloldal számára a közelgő választások előtt.
Június 9-én tartják az európai parlamenti választásokat Magyarországon, és a közvélemény-kutatók is rendszeresen ismertetik az általuk mért párttámogatottsági adatokat. Ezt lehet összevetni azokkal az adatokkal, melyek az Európai Parlament magyar tagjainak pártok szerinti megoszlását mutatják.
Elöljáróban annyit, hogy hazánkban az 5 százalékot elérő pártok küldhetnek képviselőket Brüsszelbe, ami különösen érzékenyen érintheti azokat a pártokat, amelyek 2019-ben is csak nehezen ugrották meg az 5 százalékos parlamenti küszöböt.
A Nézőpont előzetes mandátumbecslése szerint a Fidesz-KDNP most is 13 képviselői helyhez jutna az Európai Parlamentben, az ellenzék pedig összesen 8 embert küldhet Brüsszelbe. Körükben lényeges változás, hogy a Momentum Magyarország ellen lobbizó női kettőse egy főre apadna, a DK a korábbi 4 helyett 3 képviselővel vinné tovább magyar kormányt támadó politikáját, és minden bizonnyal tovább akadályozná a Magyarországnak járó az uniós pénzekhez való hozzájutást.
A Nézőpont szerint újonnan bekerülő párt lehetne a Mi Hazánk Mozgalom, illetve a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, amelyek 2-2 mandátumot szerezhetnének, ugyanakkor brüsszeli képviselet nélkül maradna az MSZP-Párbeszéd és a Jobbik. Az öt évvel ezelőtt még nem létező pártok közül a Mindenki Magyarországa Néppárt és a Második Reformkor került az 5 százalékos európai parlamenti küszöb közelébe, míg A Nép Pártján továbbra is 1 százalékon áll.
A friss közvélemény-kutatások egyikét a Publicus Intézet tette közzé. A Népszavának készített felmérés a pártok támogatottságát vizsgálta abból a szempontból, hogy az emberek miként voksolnának, ha most lennének országgyűlési választások. Feltételezhetjük, hogy az EP-választásokon sem változnak döntően a pártszimpátiák. Vagyis amikor az a kommunikáció az ellenzék részéről, hogy Fidesz támogatottsága több mint két éve nem volt olyan alacsony, mint most, akkor érdemes felidézni, hogy több mint két éve a Fidesz ismét kétharmados győzelmet aratott az országgyűlési választásokon, öt éve pedig toronymagasan a legtöbb képviselőt küldte az Európai Parlamentbe. Vagyis a baloldal számára még a "jó hír" is rossz hír...